Zhoršila se vize během těhotenství? Naléhavě k lékaři!

v těhotenství

Těhotenství je těžké testování těla ženy. Existuje zásadní oprava celého hormonálního systému. Naše oči jsou velmi křehkým orgánem a během tohoto období se s nimi vyskytují všechny problémy. Co bychom se měli omezit a na co bychom se měli soustředit, aby vize během těhotenství neklesla?

Plánované vyšetření specialistů během těhotenství zahrnuje návštěvu oftalmológa. Nezapomeň na oči! Dokonce i když jste si jisti, že je vše v pořádku se zrakem. Během těhotenství se celé tělo testuje na pevnost. Oči jsou jedním z nejzranitelnějších orgánů našeho těla a všechny, dokonce i ty nejmenší poruchy během těhotenství, se mohou stát katastrofickými problémy a prudkým zhoršením zraku.

Obvykle se první průzkum provádí, když jste se právě zaregistrovali, druhou po dobu 4-5 měsíců těhotenství a poslední měsíc před očekávaným doručením. Během návštěvy oční lékař pečlivě prozkoumá váš fundus, stav sítnice a stupeň lomu (patologické změny stavu oka). Jeho úkolem specialisty je identifikovat případné slzy sítnice nebo obecné změny v fundusu. Také optometrist měří váš oční tlak.

Na co bych měl věnovat pozornost?

Během těhotenství se ženy stanou velmi hypochondriakou. Někdy se může zdát, že jste se zle viděli. To je snadné vysvětlit. Faktem je, že v průběhu těhotenství všechny pojivové tkáně v těle se stává pružný, struktura oka také podléhá takové změně. Ale, bohužel, naše oči nemají vlastnosti na obnovu, tedy vize během těhotenství může ve skutečnosti zhoršit a spadnout na jednu nebo dvě dioptrie.

Zvláštní efekt blikání před očima obvykle není nebezpečný, pozoruje se u každé osoby. Jedná se o zcela normální proces ve fyziologii. Obvykle jsou všechny změny v očích zcela bez povšimnutí, proto jsou nebezpečné. Ale čas od času se může objevit efekt blesku, to znamená, že vidíte pravidelné jasné druhé záblesky. Pokud zjistíte něco podobného ve vašem těle – okamžitě se poraďte s oftalmologem.

Problém se zrakem je nyní běžný. Téměř každá druhá osoba trpí krátkozrakostí. Pokud máte nízké vidění, měli byste navštěvovat oční lékař každý měsíc během celého těhotenství. V tuto chvíli je lepší nosit čočky, ale omezit se na brýle. Většina žen v tomto okamžiku je při nošení čoček nepříjemná. Během tohoto období se obnoví celý organismus budoucích matek, změní se i struktura oka, takže vybrané čočky nemusí být pro vás vhodné.

Každá žena, která má problémy se zrakem, se ptá: jak se myopie dotýká plodu, co budou – přirozeného nebo císařského řezu. Mnoho faktorů ovlivňuje konečný verdikt očního lékaře, ať už umožňuje ženě porodit sám s krátkozrakostí. Vše je hodnoceno: věk, celkový stav těla, stupeň poškození zraku, stav sítnice atd.

Hlavním důvodem obstrukce přirozeného narození oftalmologem je retinální dystrofie. Během bolesti, pokusů, dochází k závažným změnám v nitroočním tlaku, což může vést k oddělení sítnice, změnám v podložce a prudké ztrátě vidění.

Z lékařského hlediska přítomnost myopie nebo jiných očních onemocnění pouze v 10% případů vede k císařskému řezu během těhotenství. Pokud názor oftalmologu jasně říká “ano” císařskému řezu, nenechte se odradit. Je mnohem důležitější zachovat jak zdraví budoucího dítěte, tak jeho vlastní. Budete potřebovat vaše malé dítě zdravé a silné.

V období až 35 týdnů můžete provést laserový koagulační pohled. Během tohoto postupu, který trvá jen několik minut, dochází k “svařování” sítnice ve slabých vrstvách. V těchto místech dochází k tvorbě jizvy pojivové tkáně a vzniká silné spojení sítnice s cévní membránou. Takový jednoduchý postup vás ušetří z dalšího zhoršení zraku a případného císařského řezu.

zraku během těhotenství

Předcházení problémům se zrakem

Pokud máte slabý zrak, měli byste během těhotenství pečovat o svůj stav. Nevysouchejte závaží a také se zdržujte situací, ve kterých můžete cítit “nával krve do hlavy”. Při takových pohybech vzrůstá nitrooční tlak, což negativně ovlivňuje celkový stav sítnice.

Provádějte pravidelně následující cvičení: na kus papíru nakreslete světlý kruh o průměru 5 mm. Když se přiblížíte k okruhu ve vzdálenosti 30 cm, uzavřete jedno oko rukou. S druhým okem se podívejte na tento kruh jeden po druhém, pak ostro otočte oči do dálky. Takové cvičení by mělo vykonávat každé oko. Udělejte to několikrát denně za 5-10 minut. Tato gymnastika může omezit průběh krátkozrakosti a udržet zrak.

Omezte svůj pobyt před počítačem dvě hodiny denně. Po zbytek volného času se v nejbližším parku věnujte komunikaci s přírodou. Pokud je specifická vaše práce taková, že nemůžete uniknout z monitoru, snažte se častěji užívat přestávky a cvičení pro oči. Velmi dobře, když získáte speciální brýle pro práci s počítačem – prodávají se v lékárnách.

Nezapomeňte se zúčastnit přípravných kurzů pro porod. Budete se učit, jak dýchat a tlačit, relaxovat a odpočívat mezi kontrakcemi. Je velmi důležité být schopen se ovládat během porodu. Správné chování ženy, která porodila, často snižuje zatížení očí.

Vaše slabé vidění během těhotenství vyžaduje pozornost a přijetí nezbytných opatření. Kompetentní a zodpovědný přístup, včasné návštěvy lékařů, pečování o sebe a vaše těhotenství a porod budou probíhat bezpečně a bez komplikací.

Doporučujeme číst: magnet v těhotenství

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 6 =