Nemoci jícnu: jak léčit erozi

příčiny eroze jícnu

Obsah:

 • Proč dochází k erozi jícnu?
 • Symptomy a diagnóza eroze jícnu
 • Jak léčit erozi jícnu
 • Jak jíst, když je onemocnění
 • Lidové léky pro léčbu jícnu

Nemoci jícnu jsou diagnostikovány mnohem méně často než onemocnění žaludku. V případě, že je člověk naprosto zdravý, jídlo, které používá, klidně prochází jícnem a nezůstane v něm. To naznačuje, že toto tělo je méně náchylné k různým podrážděním než jiné. Lidský pažerák je trubička, která má válcový tvar. Její délka je asi 30 cm. Na dvou místech má jízko tzv. Fyziologické zúžení. Takové zúžení existují na křižovatce jícnu s aortou a žaludkem. Stěny jícnu sestávají ze sliznice, submukózní základny, svalové a adventiční membrány.

Existují některé nemoci, které postihují jícnu specificky. Jednou z takových onemocnění je eroze jícnu. Jaká je taková eroze?

Eroze jícnu je považována za určitou poruchu v sliznici jícnu, jmenovitě vnitřní vrstvu této skořápky.

Taková vada může být výsledkem určitých komplikací výhřez, který se vyvíjí jako výsledek pohybu určitou část vnitřních orgánů v břišní části hrudní části jícnu přes brániční otvor. Příliš mnoho lidí, kteří mají jícnové eroze, nejsou ani vědomi přítomnosti choroby. A není to náhoda. Velmi často během tohoto onemocnění pacient nedodržuje žádné závažné příznaky.

nepříjemný zápach z úst může být symptomem onemocnění jícnu
Zpět na obsah

Proč dochází k erozi jícnu?

Příčiny eroze jícnu mohou být různé. Typicky je toto onemocnění nejčastěji předchází některých patologických stavů, mezi kterými mohou být sníženy svalový tonus jícnu zdi, k výraznému zvýšení nitroděložního tlaku, tahu bráničního jícnové otvory, atrofie z levé strany jater, snížení jícnu délky (v důsledku nádoru nebo zánětu), nil tuková tkáň pod membránou jícnu, zakřivení hrudní páteře (charakteristické pro starší osoby).

Všechny tyto faktory přispívají k vzniku klouzavých a axiálních kýly, které jsou důvodem pro další vývoj eroze jícnu.

Nezapomeňte, že nedostatek vitamínů potřebných pro tělo oslabuje imunitní systém, způsobuje hladování tkání u kyslíku. Příčinou eroze může být virové infekce. Dysbakterióza a obezita jsou také schopny vyvolat toto onemocnění.
Zpět na obsah

Symptomy a diagnóza eroze jícnu

Velmi často se stává, že se eroze v jícnu nezobrazuje. Pacient nemá žádné výrazné příznaky, nebo jsou velmi rozmazané. Ale především u lidí s tímto onemocněním se často vyskytují stížnosti na akutní nebo tupé bolesti v oblasti hrudníku nebo v břišní části. Někdy jsou tyto bolesti velmi podobné těm, které se vyskytují u anginy pectoris. Bolest se zpravidla vyskytuje během příjmu potravy nebo při změnách polohy těla. Taková bolest může být doprovázena pocením prasknutí zevnitř nebo plnosti. Po svislé poloze mají tendenci výrazně snížit.

Hlavní příznaky eroze jsou proto následující:

 • časté škytalení;
 • regurgitace;
 • eructace;
 • zvracení;
 • bolestivé polykání;
 • zvýšené slinění;
 • špatný dech.

Eroze jícnu je velmi závažné onemocnění, které může vést k velmi smutným následkům, pokud nebude léčeno. Mezi takovými následky může být krvácení uvnitř jícnu, které je doprovázeno šarlatovým zvracením. Vyvolávat takové krvácející alkoholické nápoje a kouření tabáku, a také různé stresující situace. Tato nemoc je častější u mladých lidí a starší lidé trpí méně často. Na místě eroze se mohou také vytvářet vředy.

Pokud lékař stanovil tuto diagnózu, pacient následně podstoupí rentgenové vyšetření k určení přítomnosti kýly nebo refluxu v jícnu. Kromě toho musí pacient předložit obecné a biochemické vyšetření krve a moči, analýzu stolice a kolonoskopii a další.

Pálení žáhy je jedním z příznaků eroze jícnu
Zpět na obsah

Jak léčit erozi jícnu

Stojí za to říci, že léčba eroze jícnu by nikdy neměla být provedena sama. Musí se nutně provádět pod dohledem a dozorem ošetřujícího lékaře. Léčba léky zahrnuje antacidy, algináty a prokinetiku.

Mezi antacidy patří látky jako je Almagel. Tento lék je schopen vyléčit mírné příznaky. Během léčby by měla být dostatečně často užívána. Takže je předepsáno, že se aplikuje každých jedna a půl hodiny po jídle a také před spaním.

Algináty tvoří na vnitřním povrchu žaludku jakousi hustou pěnu, která má terapeutický účinek s každým obsazením obsahu do jícnu (reflux).

Snížení doby kontaktu jícnu s kyselinou chlorovodíkovou je schopné prokinetiky. Výrazně zlepšují vyprazdňování žaludku spolu se zvýšeným tlakem v dolní části jícnu. Prokinetika zahrnuje takové léky, jako je Motilium, Domperidone a další. Jeho aplikace se zpravidla provádí 4krát denně na 10 mg. Léčba těmito léky trvá dostatečně dlouho.

Léčba eroze někdy vyžaduje užívání přípravku Pariet 20 mg. Léčba tímto léčivem je od 8 do 10 týdnů.
Zpět na obsah

Jak jíst, když je onemocnění

Příliš horké nebo naopak velmi studené nádobí mohou situaci jen zhoršit. Nedoporučuje se pít jídlo čistou vodou. Abyste se vyhnuli vzhledu kyseliny chlorovodíkové, je nutné potravu v malých porcích. Počet jídel by neměl být nižší než pět denně. V počátečních fázích léčby by měly jíst snadno stravitelné potraviny. Nejlepšími jídly pro období léčby budou různé obiloviny, polévky, bramborová kaše, dušené maso, dušené ryby. Večer a v noci musíte vypít jednu sklenici mléka.

Během exacerbace onemocnění se doporučuje úplně vyloučit ze stravy veškerou čerstvou zeleninu a ovoce, protože mohou způsobit tvorbu plynu. Odvar z fenyklu nebo koprové vody může výrazně snížit tvorbu plynů.

výživy v raných stádiích onemocnění
Zpět na obsah

Lidové léky pro léčbu jícnu

Během eroze je velmi užitečné vzít bramborový džus. Jeho příjem by měl být nejméně 4krát denně v množství 50 ml. Postup léčby bramborovým džusem by měl trvat až 2 měsíce. Po 2 měsících musíte udělat přestávku, po které je třeba léčbu opakovat znovu. Za jeden rok by se mělo uskutečnit alespoň 3-4 takové kurzy. Příprava bramborového džusu je velmi jednoduchá, stačí na rošt loupané brambory na velké nebo malé struhadlo, a pak stlačit džus s gázou nebo použití pro tento případ odšťavňovač.

Mrkvová šťáva je velmi užitečná při léčbě problémů s jícnem. Lze ji užívat samostatně nebo v kombinaci s bramborovým džusem.

Pomáhá při léčbě jícnu následující vývar: 20 g. lipové květy, 20 gr. nealkohol a stejné množství spreje, 10 g. květy přesličky, 10 gr. immortelle, 10 g. celandinu, stejně jako heřmánek z chemie, třezalku, valerijský kořen a 10 gramů. Ovoce feniklu rozdrcené v maltě a umístěné ve skleněné misce. Je nutné vzít 1 polévkovou lžíci mleté ​​směsi a nalijte 0,5 litru vroucí vody.

Pošlete do sporáku a vaříme na nízkém ohni po dobu 7 minut, poté vyjměte z plynu a nechte stát dalších tři hodiny, poté se roztok musí filtrovat. Užívejte infuzi čtyřikrát denně po dobu 30-40 minut, než jíte polovinu sklenice.

Můžete ošetřit eroze jícnu medem. Med je vynikající stimulant gastrointestinální sliznice a při léčbě eroze bude velmi užitečné. Žádná infúze vaření není nutná, stačí jen vzít na prázdný žalud asi 2 čajové lžičky medu. Med pomůže nejen obnovit sliznici jícnu, ale také posílí vaše zdraví obecně.

Eliminovat příznaky problémů s jícnem a pomoci speciální léčivý kolekci. Vařit budete potřebovat hlohu (20 oz.), Kukuřice hedvábí (20 oz.), Oregano (20 oz.) Zničené pampeliška kořeny (10 g), kořeny puškvorce (10 g), kořeny ptáka (10 g Polygonum ). Vše musí být důkladně promícháno a umístěno do smaltované nádoby. Směs se vlije 0,5 litru horké vody a vaří se 10 minut.

Poté, co je vývar vyvařen, musí být filtrován a nalit do těsně uzavřené nádoby. Bujón uchovávejte nejlépe v chladničce. Vezměte to po jídle 20-30 ml. Průběh léčby tímto odvarem je 2 měsíce, po kterém je nutné přestávku po dobu 3 měsíců a znovu opakovat léčbu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 47 = 55