Kist Baker: etiologie, diagnóza, léčba

příčiny cyst na kolenním kloubu

Obsah:

  • Definice a etiologie onemocnění
  • Hlavní příznaky cysta kolena
  • Diagnostika cysty kolenního kloubu
  • Cyst Baker: léčba onemocnění
  • Komplikovaný průběh onemocnění

K dnešnímu dni, mezi všemi lidskými nemocemi, onemocnění muskuloskeletálního systému zaujímá jedno z předních míst. Zvlášť se to týká starších a dětí. Tato skupina obsahuje mnoho různých názvů onemocnění. Patří sem zranění muskuloskeletálního systému, chronické nemoci, podvýživa, benigní a maligní novotvary. Zvláštním místem mezi nimi je tzv. Bakerova cysta nebo cyst popliteal cyst. Mnoho z nich se vyvíjí u sportovců v důsledku úrazů a pádů, jiné jako komplikace závažných onemocnění.

Velký význam má skutečnost, že některé nemoci muskuloskeletálního systému mohou vést k komplikacím a znemožnit pacientovi postižení. Z tohoto důvodu je otázka včasné detekce, diagnostiky a léčby takového onemocnění akutní. Podívejme se podrobněji na to, co je Bakerova cysta kolenního kloubu, léčba této nemoci, její etiologie.
Zpět na obsah

Definice a etiologie onemocnění

Bakerova cysta se nazývá benigní nádorová neoplazma, která se nachází v oblasti popliteal fossa. Je hutný na dotek, ale zároveň měkký. Okolní tkáně vypadají zdravě v této patologii. Jejich barva je fyziologická.

Bakerova cysta je zřetelně viditelná pouze tehdy, když je noha v kolenním kloubu odříznutá, zatímco když je ohnutá, skoro zmizí.

Rozměry cyst mohou být velmi odlišné. Největší množství cyst může být příčinou chronického edému kolena. Když nastane cysta, pacient může dělat mnoho stížností.

Ve většině případů je výskyt cyst pod kolena je důsledkem nepříznivého průběhu některých dalších onemocnění, jako je osteoartritida, poranění kloubu, poškození chrupavky, osteoartritidu, degenerativní změny menisků, revmatoidní artritida, artróza patelofemorální, chronická synovitida, poškození chrupavky. Často se může objevit cysta bez důvodu. Nejčastěji se tato patologie vyvíjí u starších osob a sportovců v důsledku mnoha zranění. Může však mít vliv na lidi v jakémkoli věku. Koleno je nejčastěji poškozené kostí. Tato oblast má mnoho vazů, šlach, což často vede k vážným následkům (postižení, dočasné postižení).

diagnostiku onemocnění
Zpět na obsah

Hlavní příznaky cysta kolena

Když cysta koleno Baker hlavní stížnosti jsou: přítomnost nemocnosti v oboru, otok podkolenní jamky, recidivující koleno blokády potíže při pohybu, pocit tlaku a tuhosti kolena. Kromě toho lze pozorovat ohrožující komplikace hlavního nemoci, například kolenního mezery cysty. Jeho mechanismus je založen na působení vysokého tlaku v této oblasti kolena. Pokud je cysta kolenního kloubu velká, pak může vytlačit měkké tkáně, nervy.

Nejčastěji trpí tibiálním nervem. To vše vede k bolesti a někdy i znehybnění končetiny. Další komplikace je výskyt trombózy a tromboflebitidy postiženého kolena a celé končetiny. V tomto případě jsou postiženy jak hluboké, tak subkutánní cévy. To vše vede ke stagnaci krve, edému, zvýšeného tlaku. Bolest v noze při normálním toku je nepřetržitý příznak, který se často vyskytuje v případě komplikací, takže se nevztahuje na hlavní. U dětí je tato patologie vzácná.
Zpět na obsah

Diagnostika cysty kolenního kloubu

Jak je Bakerova cysta diagnostikována? Diagnostika zahrnuje povinný rozhovor s pacientem. To zohledňuje hlavní stížnosti oběti. Velký význam má sbírka anamnézy nemoci a anamnéza života. Přítomnost zranění, okolnosti vzhledu onemocnění, povolání zraněných – to vše hraje velkou roli v závěrečné diagnóze. Po provedení průzkumu je vhodné provést externí vyšetření. Zvláštní pozornost je věnována pohyblivosti kloubu a výskytu otoků. Amplituda pohybu končetiny má také hodnotu. Další etapou je instrumentální a laboratorní výzkum.

Existuje několik základních metod. První z nich je ultrazvuk. Ekvivalentní je použití počítačové tomografie. Neoplasm v oblasti popliteal fossa je určen na obrazovce. Doporučuje se také diafanoskopie. Tento postup je založen na použití světla k určení přítomnosti tekutiny v dutině cysty. Světlo prochází postiženou oblastí a výsledek vypadá na obrazovce. Cenná data jsou poskytována zobrazením magnetickou rezonancí. S jeho pomocí můžete určit obrysy a rozměry cysty, identifikovat traumu menisku. Poslední metodou je artrografie (rentgenové vyšetření kolena), což je důležité pro vyloučení podobných onemocnění, jako je artritida a dystrofické změny.

léčba cév kolenních kloubů
Zpět na obsah

Cyst Baker: léčba onemocnění

Po provedení konečné diagnózy je nutné toto onemocnění léčit. K léčbě cysty kloubu je možné jak lidové léky, tak léky. Nejčastěji se s nimi zachází konzervativně. K tomu, injekce hormonálních léků přímo do kloubu sám, čerpání tekutiny z dutiny. Z hormonálních přípravků je vhodné používat hydrokortizon, diprospan. Dobrý účinek má protizánětlivé masti, komprese.

Odděleně, jako terapie, jsou identifikovány fyzioterapeutické postupy. Z lidových léků je doporučeno aplikovat komprese z bobů a malin. Abyste to udělali, vezměte listy rostlin ve stejném poměru a trvejte na 100 ml vroucí vody asi půl hodiny. Potom se odstraní hmotnost listů a aplikuje se na poškozenou oblast asi 2 hodiny. Postup se opakuje, dokud se pacient necítí lépe a léčí.

Cystoterapie zahrnuje také použití zlatých knírek. Tato léčivá rostlina (její listy) musí být rozdrcena a naplněna dvěma třetinami třílitrové nádoby. Je zapotřebí naplnit nádobu vodou, uzavřít a udržet alespoň 20 dní na tmavém místě. Po uplynutí této doby se infúze filtruje. Pro léčbu budou fungovat i listy a infuze. Listy se používají jako komprese a kapalina se opíje 2 lžíce několikrát denně. Pokud jsou konzervativní a lidové metody neúčinné, musíte se podívat na lékaře. Pokud je onemocnění komplikované, může být nutné provést operaci. Je to docela jednoduché, trvá to asi půl hodiny. Pacient může chodit jen 5 dní.

Zpět na obsah

Komplikovaný průběh onemocnění

Ve většině případů cysta nevyžaduje speciální terapii, ale po 2-3 letech se vyřeší. Pokud se tak nestane, může být zapotřebí komplex lékařských a rehabilitačních opatření. To může zahrnovat drenáž tekutiny ze spáry, použití nesteroidních protizánětlivých činidel, která nosí speciální elastická bandáž, aspirační kapalné dávkové blokádu a, samozřejmě, operativní zásah. Na základě výše uvedeného můžeme konstatovat, že cysta – to není vážné, ale nebezpečí možných komplikací nemoci, která se vyvíjí v kontextu existujícího onemocnění, častější u starších pacientů a sportovců.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 7 = 3