Antikoncepční antikoncepce: Akce

typy nouzové antikoncepce

Obsah:

  • O naléhavých antikoncepčních pilulech
  • Jak fungují nouzové antikoncepční pilulky
  • Alternativa k nouzovým lékům
  • Více o postinore
  • Antikoncepční přípravek uniká
  • Jiné antikoncepce
  • COC (kombinované perorální antikoncepce)

Mnozí se museli vypořádat se situací, kdy se během sexuálního jednání stalo kondom a sperma se dostala do ženského těla. Penetrace spermií může být také důsledkem fyzické znásilnění. Co dělat v tomto případě? Neexistuje skutečně žádná cesta ven a teď byste měli očekávat těhotenství? A jestli je toto těhotenství extrémně nežádoucí a bude vyžadovat další potrat?

Ale i z této situace existuje cesta. Moderní medicína vyvinula nouzové antikoncepční pilulky, které zabrání nežádoucímu pojetí a zabrání následkům nechráněného sexu.

Okamžitě je třeba poznamenat, že takové nouzové antikoncepční prostředky mohou být použity pouze v nejvíce extrémních případech, jejich časté užívání může způsobit vážné poškození ženského těla.

konzultace s gynekologem

Zpět na obsah

O naléhavých antikoncepčních pilulech

V opačném případě by nouzová antikoncepce znamenala pilulku následujícího dne. Účinek této metody antikoncepce trvá po dobu 72 hodin, tedy po dobu tří dnů, která následuje po nechráněném sexuálním styku. Čím dříve se tato tableta odebere po pohlavním styku, tím pravděpodobnější nebude koncepce. Takže pokud je nouzová antikoncepce přijata do 24 hodin po nechráněném sexu, pak účinnost bude asi 95%, jestliže pilulka byla odebrána 25-48 hodin po sexu, pak účinnost je snížena o 10%.

A pokud byla antikoncepční léčiva použita po 49-72 hodinách, výsledek je 55-60%. Můžete si všimnout, že každý den se tableta stává méně účinná. Proto se doporučuje používat první den po styku s nouzovou antikoncepcí. Pokud dojde ke koncepci, nedá se jednat o žádnou antikoncepci, může být potřeba pouze potrat. Naléhavá antikoncepce následující den může zahrnovat následující léky:

  1. Antikoncepce znamená 24 hodin (metoda). Tato metoda zahrnuje použití některých prostředků bezprostředně po nechráněném pohlavním styku a také po 12 hodinách. Mezi takové antikoncepce patří ovidon, non-ovolon (2 tablety najednou); microgonon-30, rigevidon, miniziston – 3 tablety a marvelon – 4 tablety.
  2. Pokud už uplynulo 24 hodin po pohlavním styku, mohou pomoci jiné léky, které mohou být účinné během 72 hodin po nechráněném sexu. Můžete užívat 2 tablety přípravku Postinor. Interval mezi dávkami by měl být 12 hodin.
  3. Tam jsou také nouzové prostředky antikoncepce, které mohou pomoci po 72 hodinách. Mezi takové prostředky patří spirála obsahující měď. Jeho výhodou je, že i po 5 dnech po nechráněném pohlavním styku je schopen zabránit zavádění oplodněného vajíčka do dělohy. V případě fyzického násilí se nedoporučuje umístit spirálu obsahující měď, což je způsobeno možnými infekcemi.

Nyní není nijak obtížné koupit v lékárně dávkovač a postinor. Obě léky obsahují velkou dávku hormonu levonorgestrel. Rozdíl mezi těmito dvěma léky je počet tablet: v escapelu – jeden a v postinorech – dva.

Zpět na obsah

Jak fungují nouzové antikoncepční pilulky

Taková antikoncepční metoda, která může zabránit těhotenství, způsobuje určité reakce v ženském těle. Za prvé, nouzová antikoncepce zabraňuje vaječníkům uvolnit vajíčko. Zadruhé zasahují do setkání vajíčka a spermií. Navíc nedovolte oplodněnému vejci vstupovat do dělohy. Po nouzové antikoncepce dochází zahušťovací sekrece hlenu, který je přítomen v děložního čípku, čímž se vytvoří podmínky pro spermie a mohl se dostat k vajíčku a oplodnit ho. Přesně tak fungují látky obsažené v antikoncepčních tabletách, které mají nouzový účinek.

Některé léky obsahují pouze progestin, zatímco jiné obsahují jak progestin, tak estrogen.

Po užívání těchto léků se mohou objevit některé nežádoucí účinky v důsledku vysokého obsahu hormonu v nich. Mezi nimi může být nevolnost, průjem, zvracení. Často jsou vedlejší účinky bolest břicha, únava, bolest hlavy, bolest v pochvě, nepravidelný menstruační cyklus.

Po vyhledání alespoň jednoho z uvedených nežádoucích účinků je velmi důležité vyhledat pomoc specialisty. Důvod pro kontakt s lékařským centrem lze považovat za některé body. Například pokud dojde k bolesti v oblasti dolní části břicha, mimoděložní těhotenství (uvnitř vejcovodů) může být hlášeno tři až pět týdnů po užití antikoncepce.

Může nastat, a bolest na hrudi, vyrážky na rukou, nohou, nohou a ramen, zakalený očí, dušnost, zvracení po 2 hodiny po požití tablet (může indikovat nesprávnou dávku hormonu).

alternativ k nouzovým lékům

Zpět na obsah

Alternativa k nouzovým lékům

Některé ženy používají antikoncepční pilulky (jinak perorální antikoncepci), jejichž užívání je pravidelné. Užívání takových léků umožňuje vyhnout se nežádoucímu pocitem. Při výběru takových hormonálních léků se doporučuje konzultovat s vaším gynekologem, který si pro vás zvolí ty nejvhodnější léky.

Tablety určené k nouzové antikoncepci nelze užívat delší dobu a několikrát za sebou. Koneckonců, mohou prostě ztratit svou účinnost, což zvýší pravděpodobnost nechtěného početí. V případě, že dojde k nežádoucímu pojetí, existují také speciální pilulky, které pomáhají ukončit těhotenství.

Ne tak dávno se na trhu objevila nouzová antikoncepce, jako je Genale. Jeho výhodou je, že lék je nehormonální a je založen na jiném principu. Je lépe přenášena než jiné léky, její účinnost do 72 hodin je nejvyšší a je přibližně 98-99%.

Zpět na obsah

Více o postinore

Postinor je lék, který pomáhá předcházet nežádoucímu pocitem. V tomto přípravku se dávka účinné látky volí experimentálně. Při správné administraci tohoto léčebného prostředku je zpravidla možné zabránit nežádoucímu pojetí. Co obsahuje postinorová tableta? A obsahují synteticky vytvořený analog hormonu levonorgestrel.

Tento hormon je součástí léků, které jsou určeny pro plánovanou antikoncepci. Obsah tohoto hormonu v postinoru je však mnohem vyšší než u plánovaných perorálních kontraceptiv. Přijmout postinor by měl být v intervalech 12 hodin. V balení jsou dvě tablety, z nichž jedna je opilá po pohlavním styku a druhá po 12 hodinách. Tento lék je schopen předcházet nežádoucímu pojetí po dobu tří dnů (72 hodin). Někdy potřebujete dvě dávky léku. To je možné, pokud dojde k zvracení po podání alespoň jedné tablety. To může znamenat neabsorbovatelnost tablety.

Po jídle je vhodné užívat tyto tablety. Tím se sníží riziko zvracení.

Postinor nepřestává existující těhotenství, ale může tomu zabránit. To naznačuje, že tento nástroj nebudete moci vyvolat potrat. Ale tady jsou pluses: droga nepoškodí plod a může být bezpečně zachována.

Je velmi důležité vědět, že používání nouzové antikoncepce nezabrání sexuálně přenosným chorobám. Pokud jste byli fyzicky zneužíváni nebo měli nechráněný styk s neověřenou osobou, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, která vylučuje přítomnost určitých onemocnění.

Stojí za to vědět, že pokud jste měli jiný nechráněný sex, ale po použití postinoru, účinek tohoto léčiva se na něj nevztahuje. Tento lék není určen pro pravidelnou antikoncepci, takže jeho časté užívání je nepřijatelné.

Pokud jste po nechráněném pohlavním styku přijali postinor a těhotenství přesto přišlo, okamžitě se poraďte s lékařem. Koneckonců, tento lék může zvýšit riziko mimomaternicového těhotenství. Proto je nutné provést ultrazvukovou studii, která ukáže, kde se nachází plod.

výběr antikoncepce

Zpět na obsah

Antikoncepční přípravek uniká

Na rozdíl od přípravku Postinor jedna kapsle přípravku Escapel obsahuje 150 mg levongegrelového hormonu. Proto balení obsahuje pouze jednu tabletu. Náprava je nejúčinnější, jestliže je užívána v první den po nechráněném pohlavním styku. Tento lék může způsobit nevolnost a dokonce zvracení. Pokud dojde k zvracení dříve než tři hodiny po požití, doporučuje se, abyste znovu použili eskalát.

Lék může vyvolat poruchy menstruačního cyklu, podpořit výskyt krevního vaginálního výtoku z pochvy, způsobit zpoždění měsíční a také bolesti v prsou. V případě zpoždění v menstruaci po dobu delší než pět dní se doporučuje provést vyšetření, zda jste těhotná.

Příjem tablety úniku, stejně jako postinor, nemá negativní vliv na již existující plod. Pokud jste užívali tento lék, ale jste již těhotná, není potřeba potrat. Jak postinor, tak únik jsou neúčinné v těhotenství.

Existují určité kontraindikace pro užívání nouzové antikoncepce. Patří mezi ně závažné onemocnění žlučovodů nebo jater (cirhóza, hepatitida). Pokud jste získali žloutenku, je přísná antikoncepce přísně zakázána. Pubertalní období u dospívajících je kontraindikací pro podávání takových léků. Pokud jste už jednou užívali tyto léky a způsobili řadu vedlejších účinků, opakované použití se nedoporučuje. To může znamenat intoleranci léku a jeho složek.

Zpět na obsah

Jiné antikoncepce

Můžete se vyhýbat potřebě jednoho z výše uvedených léků, a to pouze užíváním pravidelných perorálních kontraceptiv (OK). Perorální antikoncepce jsou rozděleny na jednosložkovou (mini-pila) a dvousložkovou (kombinovanou). Jednotlivé složky obsahují pouze progestiny. Tato složka léčiva je schopna zabránit proniknutí spermií do dělohy. Tato skupina zahrnuje takové léky jako Eksluton a Charozetta. Jeden balení obsahuje 28 tablet, které je třeba užívat pravidelně. Po ukončení balení byste měli okamžitě začít s výrobou nového. Přijímací mini-pily mohou sloužit jako hlavní způsob ochrany před nechtěným pocitem.

Výhodou jednosložkových léčiv je nepřítomnost estrogenu. To naznačuje, že mini-pili nemají žádný vedlejší účinek, který lze pozorovat při užívání kombinované OK.

Při užívání mini-nápoje je množství měsíčně vypouštěné krve výrazně sníženo a měsíční měsíce jsou bezbolestné. Jednou z nevýhod tohoto typu OK je neschopnost chránit před genitálními infekcemi. Dále by měl být přípravek užíván ve striktně předepsaném čase a zpoždění při vstupu dokonce po dobu 3 hodin může výrazně snížit účinnost.

Minipilky jsou zpravidla předepsány ženám po porodu, v případě, že žena ošetřuje dítě. Takový OK dělat dítě žádné škody, ale přesto může způsobit snížení množství mléka od matky. Mnoho žen má kontraindikace pro užívání prostředků obsahujících estrogeny, takže mini-pilulky jsou považovány za vynikající alternativu a výbornou antikoncepci.

postinor

Zpět na obsah

COC (kombinované perorální antikoncepce)

Do této skupiny patří následující léky: Yaryna, Lindinet-20 Lindinet-30 regulonu LOGEST, Janine, Novinet, Rigevidon byt Merci, Chloe Diane-35 a další.

Tyto léky obsahují jak progesteron, tak estrogen. Stejně jako ostatní OC, léky této skupiny zabraňují ovulaci a dělají děložní krvácení pro spermatozoidy. Jsou považovány za spolehlivější a efektivnější než mini-pili. Se správným příjmem kombinovaného OC se pravděpodobnost otěhotnění sníží na 99,9%. COC jsou schopny obnovit menstruační cyklus, zmírnit bolest během menstruace, snížit ztrátu krve. Jsou schopni snížit riziko mnoha nemocí (zánětlivé procesy, rakovina dělohy, mastopatie, rakovina vaječníků atd.). Velmi často se používají COC při léčbě některých gynekologických onemocnění (děložní krvácení, endometrióza).

Stejně jako mini-opilí, COC nejsou schopni chránit před sexuálními infekcemi. Nástup COC může být doprovázen bodnutím, bolestí v dolní části břicha a dalšími nepříjemnými příznaky. Vezměte je v naprostém souladu s časovým rozvrhem, jakákoliv nevhodně užívaná pilulka může zvýšit šanci na otěhotnění.

Při výběru antikoncepce se poraďte s vaším gynekologem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

64 + = 69