Alergická reakce na vodu: mýtus nebo smutná realita?

příčiny alergie na vodu

Obsah:

  • Symptomy projevy vodní kopřivky
  • Léčba a prevence vodní kopřivky
  • Doporučení specialistů

V polovině minulého století lékaři popsali vzácné a nepříjemné onemocnění nazývané “vodní kopřivka”. Dnes je tato onemocnění lépe známa jako alergie na vodu a názory lékařů na toto onemocnění se liší a účinná léčba zůstává jen snem alergií.

Někteří odborníci se domnívají, že alergie na vodu jako takové neexistují, protože alergická reakce není způsobena samotnou vodou, ale nečistotami obsaženými v ní. Například na rukou se mohou objevit vyrážky z kontaktu s vodou z vodovodu, v takovém případě reakce způsobuje chlor rozpuštěný ve vodě.

Tam je také alergie na mořskou vodu, a v tomto případě tělo reaguje na minerální a organické látky, které nasycené mořské vody, spíše než k samotné kombinaci vodíku a kyslíku. A to, co je v lidu známo jako alergie na studenou vodu, je reakcí na chlad, a nikoliv na vodu.

Obvykle, je-li dítě nebo dospělého se projevuje alergický na vodu, chlorované kohoutku nebo moře, průzkum ukazuje, vysoký krevní histamin nejen, ale také z imunoglobulinu E, který indikuje poruchu v imunitním systému.

konzultace lékaře k léčbě alergií na vodu
Zpět na obsah

Symptomy projevy vodní kopřivky

Alergická reakce se projevuje zčervenání kůže, výskytem vyrážky, kopřivky. Foci se nacházejí na různých částech těla: na rukou, na žaludku nebo stehnech. Dítě může být pokryto červenými skvrnami tváří a krku, vyrážky se nacházejí jak na hýždě, tak pod kolenou. Úlepy jsou doprovázeny silným, doslova nesnesitelným svěděním. Pokud se kontakt s vodou nezastaví, příznaky se zhorší: zvětšuje se oblast vyrážky a svědění se zhoršuje.

Alergie na chlór obsažený ve vodě z vodovodu může způsobit kašel a v průběhu času může chlorovaná voda způsobit astma. Pokud je ve vodě zvýšený obsah dalšího halogenu, fluoridu, jsou příznaky reakce na fluorid doplněny, kromě kopřivky, o hnědé skvrny na zubní sklovinu. Alergie na horkou vodu se zpravidla vyskytuje na pozadí jiných kožních problémů. Horká voda jednoduše zhoršuje projevy dermatitidy způsobené reakcí těla na jiné alergeny.

Naštěstí alergická reakce na vodu není doprovázena otokem a nikdy nevyvolává anafylaktický šok.

Ale ostatní příznaky onemocnění jsou poměrně vážné a nepříjemné, zejména u dítěte.

léčba alergií na vodu
Zpět na obsah

Léčba a prevence vodní kopřivky

První a nezbytný lék, bez kterého je léčba prakticky nemožná, je přerušení kontaktu s alergenem. Často příznaky zmizí za hodinu a půl poté, co se kůže dítěte nebo dospělého utírá a usuší. Křehké kopřivky postupně blednou, svědění se zastaví, i když neužíváte žádné léky. Ale v závažnějších případech, kdy antihistaminika nedokáže.

Aby léčba byla úspěšná, je nutné provést kompletní vyšetření těla, protože jakákoli alergická reakce je pouze příznakem jiných poruch. Historie dítěte, která trpí alergií, má zpravidla informace o onemocněních ledvin nebo jater, poruchách adrenálních aktivit. Často se po podání některých léků objevuje alergie na vodu. Dítě se onemocnělo s ARI nebo s bolestmi v krku, byl předepsán antibiotiky, choroba prošla a po chvíli se ukázalo, že studená nebo mořská voda způsobuje vyrážku a svědění.

Je známo, například v případě, kdy těžká alergická reakce do vody, tam byl ještě dítě, australský Ashley Morris, po léčbě akutní angíny dívky byl jmenován penicilín ve velkých dávkách. Léčba angíny byl úspěšný, ale velkou dávku antibiotik vedlo k projevům nežádoucích účinků – kopřivka akvagennoy. Obyčejná sprcha způsobil vzhled dítěte silně svědivé červené skvrny po celém těle. Alergické příznaky vymizí po několika hodinách, ale během této doby se dívka mohla učesat kůži do krve.

Podobná reakce způsobila kontakt s jakoukoliv vodou: kohoutek, moře, studený a horký. V současné době se dívka rozrostla, ale dosud se nemoci nemohou vypořádat. Každý den Ashley nemůže strávit víc než 1 minutu ve sprše, a dokonce i po krátkém kontaktu s vodou, příznaky, jako je kopřivka a svědění, jí nedávají odpočinek několik hodin. Nemůžu si umýt ruce, umyt, nebo dokonce dovolit, abych byl bez deštníku v dešti. Lékaři doufají, že v průběhu času se tělo dokáže vypořádat s onemocněním, ale doposud nemůže efektivní terapie nabídnout.

Alergie k vodě může být také způsobena přítomností helminthické invaze, proto je nutné provést pravidelnou kontrolu hlístové infekce a v případě potřeby provést léčbu pomocí anthelmintických léků. Velké riziko, že se dostane nějaká alergie, existuje u dítěte, kterého rodiče zacházejí sami bez konzultace s lékařem, který mu dá nějaké léky. Léčba jakékoli nemoci by měla být prováděna lékařem a po podrobném vyšetření.

Zpět na obsah

Doporučení specialistů

Pokud se objeví alespoň jednou příznaky alergické reakce na vodu, měli byste mít vždy antihistaminikum předepsané alergikem. Po kontaktu s vodou je nutné aplikovat antihistaminový krém nebo masť na pokožku. Často dochází k zesílení projevu choroby pod vlivem slunečního záření, v tomto případě je lepší opustit opalování a pokusit se být ve stínu. Příznaky se mohou projevit více z použití kosmetiky, takže stojí za to vybrat si hypoalergenní kosmetiku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 1 =