Relaxace je klíčem k štěstí a dlouhověkosti

relaxaceObsah:

 • Fyzikální metody relaxace
 • Psychologické techniky relaxace
 • Několik dalších užitečných tipů pro relaxaci

Každý z nás každý den zažívá stres, ale ne jednou. V ideálním případě by po každém napětí mělo následovat relaxace, ale bohužel náš život není zdaleka dokonalý. Proto je každý možný relaxační kurz a výcvik tak populární: lidé, kteří jsou unaveni během týdne, se učí najít harmonii se sebou a jejich tělem a pochopit základy toho, co zapomněli v tomto bláznivém světě – relaxaci.

Všichni jsme unaveni. Stejnou cestou z domova do práce a zpět, odpočívejte před televizí s jímkami – to vše nepomůže relaxaci a harmonizaci procesů v těle. Stav stálého stresu vede k tomu, že jsme zvýšili počet onemocnění těla, neurózy, deprese a dokonce i schizofrenii. Zároveň odpočinek a relaxace mohou výrazně prodloužit životnost a zlepšit její kvalitu. Jaké metody a techniky existují?

Fyzikální metody relaxace

Relaxační tělo je nejznámější a nejstarší způsob, jak se uklidnit. A není to náhodné, protože před mnoha stoletím byla známa pravda o spojení duše a těla. Zvykli jsme si na existenci v režimu “těsného a zamotaného svazku nervů” – tak se tvoří svorky. Co je třeba udělat, abyste je zbavili?

Jóga je skvělý způsob, jak vytěžit napětí z vašeho těla. Viděli jste indiánské mudrce? Alespoň na obrázku? Vyvolávají dojem velmi uvolněných lidí a to vše díky józe a meditaci. O tom druhém budeme hovořit o něco dál, ale zatím přečtěte, jak s pomocí jednoduchých cvičení jógy – jsou stále nazýváni asany – k dosažení harmonie. Po jejich provedení budete cítit lehkost a hojivý účinek na celé tělo.

Nejúčinnější držení těla je mrtvá póza nebo shavasana. Chcete-li vstoupit, ležet na zádech, natáhnete ruce pod kufrem a spojujete nohy dohromady. Relaxujte celé tělo tak, aby se ponožky a paty rozdělily a ruce padaly s žebry dlaní dolů. Toto je výchozí pozice. Začněte tím, že cítíte svou pravou ruku: jak leží na tvrdé podlaze a tlačí na ni. Obvykle se tento pocit nazývá brnění nebo pulzace. Pak proveďte totéž s levou rukou.

Pak rozložte váhu na všechny ruce – současně je ucíťte. Pak uvolněte levou a pravou nohu. Je těžší uklidnit nohy: je lepší, aby to nebylo zvlášť (na prstech – jako v případě štětce), ale zcela. Za prvé, naplňte jednu nohu teplem a hmotností, tak druhou, pak – dohromady, a pak pocit obě ruce a nohy.

Pak uvolněte hýždě, žaludek, záda a hruď. Můžete použít obrázky z pevného podlaží pod nimi a horké tělo, které se na ni tlačí. Jakmile se přidá nová uvolněná část těla, zkontrolujte ji úplně. Pak cítíte krk, žvýkáte svaly a jazyk. Ta druhá, mimochodem, může dokonce padnout bezmocná. Nezapomeňte uvolnit svůj obličej, protože se jedná o veškerou energii. Pravděpodobně potřebujete obraz svalové plnosti s horkou tekutinou. Čelo je lepší se cítit v pohodě.

To je základní technika relaxace hatha jógy. Doporučujeme provést shavasanu na klidném místě, které se vyznačuje tichem a nedostatkem jasných světelných zdrojů. Obecně platí, že tato postavení trvá asi deset minut, je nejlepší, aby se cvičil každý den a ne jednou. Je důležité, abyste se během cvičení drželi v mysli, i když spánek není zakázán. Výstup shavasana by se měl táhnout a pomalu se pohybovat na končetinách.

Jóga je účinná, pokud chcete uvolnit tělo pomocí pravidelných postupů. Existují však situace, které jinak nelze nazvat stresující. Relaxaci v těchto okamžicích lze dosáhnout pouze tím, že se z těla nahromadí nahromaděná agrese a negativní energie. To usnadňuje intenzivní fyzická aktivita, například běh nebo dokonce kickboxing. Bude skvělé, pokud uděláte něco podobného pod vedením zkušeného trenéra. Nebo můžete prostě jít na tanec – pak relaxace, společně s dávkou pozitivních emocí, jste připraveni! relaxace těla

Psychologické techniky relaxace

Člověk nežije jediným hnutím. Kromě těla je také psychika, která musí být také schopná uvolnit se. A tam začíná mnoho problémů, protože je to jedna věc, která dělá fyzické cvičení, a úplně další je zachránit duši před stresem. Jak si sami pomůžeš?

Meditace je první věc, o které člověk přemýšlí, chce relaxovat mysl a tělo. Existují dva hlavní směry: vnímaví s důrazem na vnímání a soustředěním se na důraz na koncentraci. Můžete použít ten, který je nejblíže vám. Mimochodem, je velmi častým mýtem, že meditace by měla být věnována velmi dlouhá doba. Není to tak: moderní pracující člověk, vždycky zaneprázdněný různými věcmi, potřebuje deset až patnáct minut, aby cítil relaxaci těla a naučil se žít “tady a teď” a ne “tam a tam”.

Existuje celá řada forem meditace. Například tam je taková tradiční technika pro buddhismus, který se nazývá “meditace vzpomínek”. Zpočátku je člověk vyzván, aby se zaměřil na nějaký jemný pocit, například tok vzduchu, který prochází nosními dírkami při vdechování a vydechování. Postupně se objevují objekty pro změnu meditace – obecně mohou jít například o plamen svíčky, o dýchání nebo srdce. Špička dovednosti je schopnost soustředit se na nepřítomnost myšlenek: pocit sebe sama zmizí téměř úplně, což vede ke stavu úplného odpočinku. Můžete se také soustředit na mantru – zvuk nebo slovo, které je meditacem opakovaně myšleno nebo nahlas. Ať už si zvolíte jakoukoli volbu, může to být užitečné a účinné pro vás – hlavní věc je, že vaše meditační sezení jsou pravidelné.

Nicméně není zdaleka nutné rozdělit pro meditaci nějaký oddělený čas a místo. V každodenním životě můžete procvičovat uvolnění: pro to musíte být opatrní k tomu, co děláte a co se s vámi děje. Klíčovým bodem je vědomí, tedy koncentrace a plná otevřenost vnímání toho, co jste zde a nyní kontaktovali. Například nyní se díváte na obrazovku přenosného počítače, uvidíte černé písmena na bílém pozadí, nad vámi svítí žárovka, někde ulici můžete slyšet hluk strojů a ve vašem žaludku uslyšíte klidné třástání.

To v žádném případě neznamená zákaz přemýšlet o budoucnosti nebo minulosti, ale musí být spojen s přítomností. Pokud uvažujete o zkoušce, zaměřte se na to, jaké pocity způsobuje tato myšlenka: strach, úzkost, zájem nebo něco jiného. Je to nemožnost žít “tady a teď”, které způsobuje pocit stálé úzkosti a napětí: v práci si myslíte o domácích záležitostech, doma – o dělnicích a nemáte čas na odpočinek. Tak, skutečný život je nahrazen něčím podobným přežití a existenci.

Více psychologickou variantou meditace je vizualizace – zaměřená na nějaký obraz, zpravidla příjemná. Vezměte si pohodlnou pozici: sedněte si nebo si lehněte, aby bylo vhodné držet se v této pozici po dobu nejméně pěti minut. Zapněte krásnou relaxační hudbu a začněte vizualizovat.

Představte si zlatou kouli, která je plná teplého a krásného světla. Pokaždé, když se objeví, vaše napětí a úzkost zmizí. Harmony a teplo se šíří po celém těle. Tato míč se zvedá zdola nahoru, začíná nohama a končí trupem. Pak sestoupí na prsty podél celé paže, pak se zvedne na krk a vstoupí do hlavy. Pokud máte pocit zhoršení úzkosti nebo napětí, stačí poslat tu zlatou kouli a oni projdou.

Vaše tělo bude zcela uvolněné. Zůstaňte na chvíli v tomto stavu. Potřebujete-li se z toho dostat, jen třikrát vdechujte a absorbujte energii a čerstvý život, který je ve vašem těle míčem. Pravidelné opakování tohoto cvičení dokáže dělat zázraky, protože v kontaktu s něčím příjemným získáváme pozitivní energii a zdroje, které jsou nezbytné pro plnou relaxaci.

příjemné uvolnění těla

Několik dalších užitečných tipů pro relaxaci

Relaxace a relaxace se neomezují pouze na fyzické a psychologické cvičení. Abyste snížili míru napětí ve svém životě, musíte provést změnu jeho obrazu. Obvykle dochází k nespokojenosti a únavě, když na dlouhou dobu nejsou splněny přírodní potřeby člověka: prostředky těla nejsou obnoveny a zátěž se zvyšuje. Co s tím dělat? Jak obnovit přirozenou rovnováhu a vnitřní harmonii?

 1. Zdravý spánek

  “Ach, kolikrát svět byl řečeno …”. Bohužel mnoho lidí stále ignoruje skutečnost, že pro silný nervový systém je nezbytný zdravý spánek. Bez ní není možné obnovit zdroje těla, a tedy uvolnit z napětí a únavy. Proto může být jeden tip – dostat spát! Je třeba mít na paměti, že denní potřeba spánku v každé osobě je individuální. Pokud váš přítel potřebuje pět hodin a máte devět, je to v pořádku – je lepší vzít v úvahu vlastní vlastnosti a přestat je ignorovat, snaží se být jako všichni ostatní.

 2. Masáž

  Oh, oh, vynalezl ho někdo neuvěřitelně geniální! Masáž je léčebná a relaxační a teď o ní mluvíme. Existuje mnoho variant v tomto tématu, ale výsledek je obvykle jeden: po zasedání máte pocit, jak za vašimi zadními křídly rostou a pocit únavy a napětí je nahrazen harmonií a potěšením všech členů vašeho těla. Stojí za to představit tento postup ve svém plánu nejméně jednou týdně, a nejlépe dvě!

 3. Procházky pod širým nebem

  Rytmus našeho života je takový, že jsme přestali věnovat pozornost kráse okolního světa, jak je popsáno výše. Jedním ze způsobů, jak relaxovat, je čas na to, abyste mohli chodit a vidět stromy, oblohu, domy a lidi kolem sebe. Blízkost k přírodě je obecně léčitelná, protože je schopna od vás odebrat všechny nahromaděné negativy. Bez ohledu na to, jaké je počasí na ulici – naučte se najít čas, abyste byli sami a světem sami.

 4. Nakupování

  Tato metoda stojí za zmínku v každém ženském časopise. Stalo se tak, že naše příroda je nakloněna shromažďovat, a volba a nákup oblečení je způsob, jak zmírnit veškeré nahromaděné napětí. Mimochodem, nakupování je také vynikající fyzické zatížení, které také vede k uvolnění. Nezapomeňte, že stačí koupit to, co se vám opravdu líbí a vyžadovat, jinak bude v důsledku nakupování pocit viny a úzkosti.

 5. Kulturní potěšení

  Člověk je duchovní bytost a na rozdíl od zvířat má mnoho komplexních potřeb, jako třeba estetiku nebo sebevyvíjení. Všimli jste si, jak dobře se dostane na duši po dobrém koncertu nebo hlubokém divadelním představení? Při zuřivém tempu života zapomínáme na péči o naše duše a na nás reaguje s vyčerpáním a únavou.

 6. Chutné jídlo

  Oblíbená ženská droga po nákupu oblečení (a možná i předtím). Někdy, abychom si mohli odpočinout, můžeme jen jíst bar čokolády nebo smažený steak. Naneštěstí jíst lahůdky často doprovází jejich příprava, což samozřejmě nepřispívá k uvolnění. Proto, pokud chcete relaxovat, měli byste navštívit restauraci – tam můžete jíst z břicha a nezaujměte domácí práce.

 7. Osamělost

  Zní to divně, ale je to fakt: člověk by měl být pravidelně sám se sebou. Neustále honit po úspěších a úspěších, zapomínáme na to, kdo jsme skutečně. Informační přetížení jsou často pro naše mozky nadměrné, takže pokud se chcete zbavit neustálé únavy, stojí za to vyčlenit čas na schůzky se sami.

Zde jsou tak jednoduché, ale účinné způsoby, které Vám můžeme nabídnout. Není nutné se pokoušet implementovat každou z nich, ale poslouchat je a změnit něco je první krok. Časem budete mít stále větší sílu a únavnost přestane být tvým stálým společníkem. No, nejdůležitější podmínkou pro uvolnění je láska a zájem o sebe.

Doporučujeme vám, abyste si přečetli: Jak relaxovat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

84 + = 93