Patologická závislost osoby na počítači

důvody pro vznik závislosti na počítačích

Obsah:

 • Jak vzniká závislost?
 • Známky závislosti na počítači
 • Diagnostika závislosti na počítači
 • Dopad počítačové závislosti na člověka
 • Možnost léčby závislosti na počítači
 • Tipy pro rodiče, aby se zabránilo rozvoji závislosti na počítačích u dětí

Podle výzkumu provedeného vědci mohou různé typy počítačové závislosti ovlivnit až 15% uživatelů počítačů a internetu na světě.

V takových zemích, jako je Severní Korea a Čína, je problém počítačové závislosti tak velký, že je převzat pod vládou státu jako státní závažnost.

A zjištění vědců pro další rozvoj lidské osobnosti, v závislosti na neuspokojivém počítače: rostoucímu počtu teenagerů a mladých dospělých ve věku 30 let poté, internet, sociální sítě a chat nebo hraní počítačových her více než 5-7 hodin denně do počítače v poslední době stále častěji dosáhne věku planety.

Lidé se stanou otroky moderních technologií, které jim poskytují spojení s vnějším světem. Jak se vyhnout závislosti na počítači? Jak chránit rodinu před nebezpečím? K tomu je třeba nejprve vědět příčiny této nemoci (a to je psychické onemocnění, které narušuje vztah člověka k reálnému světu a společnosti). Není to nic, co říká: varováno – znamená ozbrojené.

známky závislosti na počítači
Zpět na obsah

Jak vzniká závislost?

Kořeny vzniku závislosti na počítači jsou stejné jako u jiných typů závislosti. V lidském mozku je zábavné centrum, a pokud je neustále stimulováno, člověk přestává přemýšlet o všem ostatním, kromě toho, jak se bavit. Vědci, kteří provedené experimenty na stimulaci potěšení centra v mozku krys, poznamenal, že tato zvířata pro potěšení odmítá potravu a vodu, a nakonec umírá hladem.

Přibližně totéž se děje s člověkem: závislost se vytváří postupně a stále více ji zachycuje. A pokud hráči setegolika nebo omezit přístup k počítači více než 2 hodiny, to začíná „lámání“: podrážděnost, podrážděnost, nebo naopak deprese, dokonce začínají docházet fyzické nepohodlí.

Typicky existují 2 hlavní typy počítačové závislosti:

 • sektogolizmu nebo závislosti na internetu;
 • cyberradikace nebo závislost na počítačových hrách.

Networkolism

Síťování – lidé, kteří jsou na internetu 12 až 16 hodin denně. Stahují hudbu tam, chatují v chatovacích místnostech a na fórech, začínají virtuálními známými a dokonce hrají virtuální svatby. Celý život se soustřeďuje na ně ve World Wide Web: nemají čas dělat domácí práce, a to i jíst někdy není dostatek času, když sledují jejich vzhled, takže se často vypadají nedbalý a neupravený. To jsou pravé známky septaliki, jako je unavený vzhled a bledost nespavosti.

Jiné výrazné příznaky segéliky jsou následující:

 • touhu neustále kontrolovat svou poštu;
 • zvýšit čas strávený v síti;
 • čeká na příští relaci on-line.

CyberDiction

Cyberdiction je dvou typů, v závislosti na typu her, na které má člověk přednost:

 • nerolevyh závislost na počítačových her (arkádové hry, puzzle hry, hry na rychlosti reakce, ruleta, karetní hry), když člověk dostane potěšení z toho, že se jednalo o hru nebo získal nejvíce bodů;
 • závislost na rolích (když člověk hraje na postavu). V tomto případě zcela zmizí ve virtuální realitě, ztrácí spojitost se skutečným životem.

diagnostiku závislosti

Zpět na obsah

Známky závislosti na počítači

Je snadné zjistit, že člověk začíná počítačovou závislost, protože zná své hlavní rysy:

 • neschopnost plánovat čas práce nebo hraní u počítače a neochota odejít z toho;
 • projev podráždění nebo dokonce agrese, pokud odtrhnete pacienta z počítače;
 •  zlepšení nálady před očekáváním práce na počítači;
 •  zanedbávání domácích prací a povinností ve prospěch počítače;
 • přepínat komunikaci a hovořit o počítačových hrách nebo počítačových tématech;
 • zanedbání osobní hygieny v důsledku zaměstnání u počítače;
 • odmítání setkání s přáteli a navštěvování sportovních sekcí nebo klubů, zábavní akce kvůli trávení času u počítače.

Fyzické známky závislosti na počítači

Fyzické příznaky závislosti na počítači se zpravidla objevují, když člověk stráví spoustu času v počítači. Patří sem:

 • zhoršení vidění;
 • syndrom suchého oka;
 • syndrom zobrazení;
 • porušení držení těla;
 • zakřivení páteře;
 • poruchy trávicího systému;
 • zácpa;
 • hemoroidy;
 • bolesti hlavy;
 • snížená imunita;
 • syndrom tunelu (bolest v zápěstí).

Zpět na obsah

Diagnostika závislosti na počítači

Počítačová závislost je duševní nemoc. A stejně jako u většiny nemocí tohoto druhu jsou lidé kolem sebe, kteří zaznamenávají změny v chování a povaze nemocné osoby. Ale přesvědčit člověka o svém počítači závislost je téměř nemožná, stejně jako člověk nemůže přesvědčit opilce, že je alkoholik. Vždy říká, že kdykoli přestane hrát a zmizí na internetu. Účinnost sil a zákazů je také k ničemu: na oplátku dostanete agresi, podráždění a podvod.

Nejlepší je diagnostikovat profesionálního terapeuta pod záminkou psychologického testu nebo odborné orientace.

léčba závislosti u terapeuta
Zpět na obsah

Dopad počítačové závislosti na člověka

Nejvíce negativní je, že taková závislost ovlivňuje takové společenské vlastnosti člověka jako přívětivost, touha po komunikaci, otevřenost, soucit. V případě počítačové závislosti se projevuje zhoršení sociálních vazeb člověka a tzv. Sociální dezadaptace člověka. Zhoršování sociálních vazeb v tomto případě se vyvíjí díky přemístění objektivní reality virtuální, vytvořené pomocí počítače. Na pozadí znechucení a odchodu do světa virtuální reality se často objevuje nadměrná krutost, agresivita a jiné formy antisociálního chování.

Osoba, která trpí počítačovou závislostí, věnuje méně pozornosti výkonu různých sociálních funkcí a práce. To zase často způsobuje vážné problémy v profesní sféře av rodinném životě. Nedbalý a zanedbaný vzhled a zdánlivý odcizení „magor“ od skutečnosti dělat je neatraktivní pro ostatní členy společnosti, a to posiluje konflikt mezi společností a osobou, která trpí závislostí na počítačích.
Zpět na obsah

Možnost léčby závislosti na počítači

Vyšetření osoby z počítačové závislosti je velmi obtížné. K tomu je nutná koordinovaná práce specialistů v různých oblastech medicíny. Samozřejmě sociální re-adaptace pacienta hraje důležitou roli v léčbě závislosti na počítačích, kterou mohou řádně organizovat pouze kvalifikovaní psychologové a psychoterapeuti.

Psychoterapie je hlavní metodou léčby různých druhů závislostí. Cílem psychoterapie je odstranit psychologický konflikt (který existuje téměř ve všech případech), který sloužil jako základ pro vznik počítačové závislosti a sociální reintegraci pacienta.

Léčba se provádí odbornými lékaři ve zvláštních kancelářích nebo doma. K provedení účinného léčení je nezbytný souhlas pacienta se zasedáním a touha pacienta spolupracovat s lékařem.

Psychoterapie, provedená proti vůli pacienta, nebude mít žádný pozitivní účinek a s největší pravděpodobností jen zhorší problém.

Při psychoterapeutické léčbě pomáhá psychoterapeut pacientovi porozumět patologickému základu jeho vazby na počítač, internet nebo hry. Hlavním cílem lékaře je probudit zdravý kritický postoj pacienta k jeho patologickému předsudku a odstranit pocit viny za výskyt této předsudky.

Sociální oprava pacienta poskytuje vysvětlení příčin komunikace pacienta se společností a přijetí opatření k odstranění těchto příčin.

Pokud psychoterapeutická léčba neposkytuje očekávané výsledky nebo neexistuje žádná možnost, je možné ji použít k léčení závislosti na počítači.

Dodatek psychoterapie může být použití různých léků, které navíc pomohou konsolidovat výsledky.

Pro léčení různých druhů závislostí, včetně počítačů, se úspěšně používají různé léky alternativní medicíny. Hlavní funkcí těchto léků je schopnost eliminovat metabolické poruchy v těle a obnovit rovnováhu mezi různými tělesnými systémy.

Rostlinné přípravky lze úspěšně použít při léčbě závislosti na počítačích. Patří sem například extrakt ženšenu, přípravky rhodiola rosea, oregano, které přispívají ke snížení excitability nervového systému a mají stimulující účinek na práci mozku. Při příjmu bylinných přípravků se spánek normalizuje, zvyšuje se sebeúcta a u pacienta vzniká zájem o sociální problémy. Kromě toho některé rostlinné přípravky mají imunostimulační a adapogenní účinky, lépe fungují ve vnitřních orgánech. Je však třeba si uvědomit, že podávání jakýchkoli léků musí být koordinováno s lékařem a prováděno pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Zpět na obsah

Tipy pro rodiče, aby se zabránilo rozvoji závislosti na počítačích u dětí

Příčina závislosti na počítačích u adolescentů a dětí se často stává pochybnostmi o sobě, nespokojeností s komunikací s vrstevníky a nedostatkem příležitostí pro sebevyjádření. V takových situacích musí rodiče dítě podporovat a účastnit se mu, pomáhat mu řešit problémy, které vznikly.
Kritizovat dítě, které stráví příliš mnoho času na počítači, je přísně zakázáno. To může jen zhoršit problém a odradit dítě od rodičů, aby ho uvěznil ve svém vnitřním světě.

Pokud dítě trpí závistí hry, snažte se to pochopit a do jisté míry podpořit jeho zájem o počítačové hry. Tím se nejen přiblížíte k dítěti, ale také zvýšíte jeho sebevědomí a dítě bude lépe sledovat rady rodičů a sdílet s nimi své zkušenosti. Kritika dítěte pociťuje jako neochotu rodičů pochopit jeho zájmy, a proto způsobuje izolaci, v některých případech i agresi.

Správné vzdělání dítěte je hlavním opatřením, jak zabránit vzniku závislostí jakéhokoli druhu u dětí. Je důležité nepoužívat kategorický zákaz systému, například u některých her, a vysvětlit, proč konkrétní hobby nebo zábava pro dítě není žádoucí.

Psychologové doporučují omezit přístup dětí k hrám a filmům založeným na násilí. Pokud by však dítě ještě takové informace čelilo, měli byste se mu pokusit vysvětlit přístupnou formou, proč jsou pro něj informace pro něj nebezpečné a proč by se neměl snažit o to vědět. Definitivní zákaz bez udání důvodu pouze zvýšit zájem dítěte zakázat informace, a existence tohoto zákazu bude překážku, takže je nemožné, aby diskutovali o problému s rodiči dítěte.

Děti a dospívající potřebují sebevyjádření. A často, kvůli nedostatku jiných výrazových prostředků svých myšlenek a realizovat jejich potřebu komunikace či vedení, které používají počítače a počítačových her, které vytvářejí iluzi nekonečných možností a realitu ve kterém oni nejsou zodpovědní za spáchání asociální činy a skutky. Taková iluze ničí psychiku dítěte a rozbíjí jeho vztah s vrstevníky a rodiči.

Abyste se vyhnuli vzniku neodolatelného připoutání dítěte k počítači, musíte co nejvíce diverzifikovat rozsah jeho zájmů a aktivit. Často komunikovat se svým dítětem, jít s ním do boje, do divadla, napište ho do sportovního oddílu, nebo v každém kruhu, najít vášeň, která bude zajímavé pro vás a jím, a pak se vaše dítě bude milovat komunikaci s vámi více, než počítač.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

79 − = 71