“Nemůžu najít místa pro sebe!”, Nebo jak se zbavit úzkosti

najít místo pro sebe

Je venku tma, je pozdě v noci. Byl jsi v posteli déle než hodinu, ale nemůžeš žádným způsobem usnout. Možná uvažujete o konfliktu, ke kterému došlo na vašem pracovišti. Snad některé potíže s dětmi vás přimět, aby jste se k nim znovu a znovu vrátili, a házíte a otočíte se v posteli, přemýšlíte a snažíte se najít nějaké řešení. Jakýkoli problém, nemůžete ho vymanit z hlavy, den nebo noc; snažíte se zde a nyní najít řešení a neustále se neklidně otáčet ze strany na stranu. Bylo to už hodinu a déle … Teď už začínáš dělat starosti, protože to pochopíš: nemáš čas dostat spát a bude těžké pracovat zítra. “Musím spát!” Je však ještě těžší usnout. Úzkost a úzkost dělají své špinavé činy.

Znáte tento obrázek? Nemusel jste najít místo kvůli úzkosti, zjevné nebo nevědomé? S největší pravděpodobností to bylo nutné. Moderní život nám dává mnoho důvodů pro úzkost: rozvody, propuštění, hrozby terorismu – všechny, a nikoli seznam! A velmi často nemůžeme nějakým způsobem ovlivnit okolnosti a změnit je. Můžeme jen přežít, někdy nevědí, jak se táhnout dohromady a zastavit nervozitu, nebo dokonce paniku.

Proč se lidé obávají?

Pocit úzkosti zůstal “zděděn” od našich vzdálených předků. Pro starodávné lidi úzkost pomohla vyhnout se kolizím s nebezpečnými dravci, zachránila život. Studené pocity úzkosti jsou důsledky uvolnění adrenalinu do krve a adrenalin nám za určitých okolností stále slouží. Úzkost je přirozená reakce na skutečné napětí a tato reakce nám pomáhá motivovat sebe a někdy nám dává energii k přijetí nezbytných opatření, je-li to nutné. Taková úzkost nám také pomáhá chránit sebe.

Ale jak všichni dobře víme, někdy se to stane: neexistuje žádná konkrétní hrozba, existuje jen možnost jakékoliv krize a – je to hotovo! Člověk už “zapne” režim úzkosti a začíná: “Nemůžu spát v noci!”, “Nemůžu najít místa pro sebe!”. V této situaci se nemyslíme na závažnost nebezpečí a pravděpodobnost ohrožení. Úzkost zachycuje naše vědomí a nebezpečí nás začíná vidět, jak se říká, na každém rohu. V případě takové ohromující úzkosti lidé ztrácejí schopnost činit správná rozhodnutí. Začínají se vyhnout mnoha věcem, nemohou se soustředit na žádné podnikání; úzkost v nejmenší příležitosti je sleduje den ve dne. V této situaci je důležité neztrácet okamžik a snažit se pomoct sami, jinak se budete muset uchýlit k odborné pomoci.

Pokud se stále častěji stane, že se chystáte přemýšlet “Nemohu najít své vlastní místo”, pak se pokuste použít dvě strategie. Doporučují je psychologové, aby nám pomohli překonat úzkost. Zde jsou:

 • Analýza a neutralizace negativních myšlenek

Zeptejte se sami sebe: jsou tyto myšlenky produktivní? Budou mi nějak pomáhat přiblížit se k mému cíli? Nebo že nenajdu místo pro sebe, zabraňuje mě soustředit se a činit správné rozhodnutí? Pokud dospějete k závěru, že vaše myšlenky jsou neproduktivní, budete se muset pokusit posunout vaši pozornost na něco jiného. Je těžké, ale je to důležité. (Trochu víc vám řekneme o deseti technikách, které vám pomohou rozptýlit a snížit úzkost).

Pokuste se nahradit úzkostné myšlenky optimističtějšími úvahami. Například, místo toho, aby musel být zcela paralyzován strachem z možného propouštění, se snaží nasměrovat své myšlenky jiným směrem: „Je možné, a já se dostat padáka, asi bych musel opustit důvěrně známé prostředí. Ale budu dělat všechno, co na mně záleží, právě teď: ušetřím peníze, takže nějaká rezerva bude vytvořena, začnu hledat informace o volných pracovních místech. Možná dokonce najdu práci s vyšším platem a dokonce i blíže k domovu! “

Samozřejmě, je to velmi nepříjemné, když se něco pokazí, jak jste plánovali – prezentace se nezdaří, nebudete mít rozhovor nebo zkoušku selžete. Ale měli byste si být vědomi toho, že to je jistě horší výsledek, než by mohlo být, ale přesto je velmi vysoká pravděpodobnost, že se svět z tohoto nezhroutí. Někdy nejhorší věc, která se vám může stát, je samotný panikatický útok.

 • Možnost relaxace

Když jsou lidé rozrušeni, mají tendenci přecházet do mělkého dýchání. To jen zhoršuje situaci, protože s povrchním a častým dýcháním vzrůstá excitabilita nervových center, zatímco v hlubokém dýchání se jejich excitabilita naopak snižuje. Proto, pocit úzkosti a vzrušení, pokuste se ovládat své dýchání. Dejte dlaně do žaludku, vdechujte vzduch pomalu a hluboce, ne více než 12 krát za minutu. Pokuste se dýchat s membránou. Toto dýchání vám pomůže uvolnit se.

Každý z nás byl úzkostlivý, každý z nás sdílel s někým blízkým s námi obavy: “Žiju … Jsem nervózní … Nemohu najít místa pro sebe …”. A nikdo z nás není imunní vůči takovým zkušenostem v budoucnu. Ale dobrou zprávou je, že si můžeme pomoci sami. A tato pomoc může být v takových situacích mnohem efektivnější než obvyklá rada blízkých “nebuďte alarmisté” nebo prostě “přestat přemýšlet tolik o …”. V důsledku nedávných studií o úzkosti specialisté vyvinuli inovativní, někdy i zdánlivě zvláštní, doporučení pro překonání obav a obav. Ukazuje se, že většina lidí dokáže ovládnout situaci, pokud se pokusí změnit svůj postoj k jejich myšlenkám a pocitům. Postupujte takto:

Nemůžu najít místo pro sebe

10 způsobů řešení úzkosti

 1. Opakovat situace, která způsobuje vaše obavy a strach, dokud neucítíte absurdní vzniká chuvstva.Naprimer, jste vstoupil do výtahu, začnete zažít úzkost (náhle se výtah zastaví mezi patry, nebo budou rozděleny?). Je pochopitelné, že raději chodíte po schodech, než jezdit s výtahem. Ale pokuste se jednat proti vašemu strachu – vezměte výtah desetkrát stokrát za sebou. Nakonec nastane okamžik, kdy máte pocit, že vůbec necítíte strach.

  Udělej to samé se znepokojivými myšlenkami. Úzkost vás znepokojuje – zkuste to znovu a znovu přemýšlet. Vypadá to jen tak – říkají, nenajdu místo, myslím den a noc. Ve skutečnosti, rušivé myšlenky ustoupit myšlenky o tom, co uvařit k večeři, zájem o to, co se děje na obrazovce televizoru, přemýšlet o tom, co před půl hodinou, přítel na telefonu řekl. A snažte se, abyste nebyli ničím rozptýleni – prostě přemýšlejte a přemýšlejte o tom, že šéf dnes vás podezřívě nepřivítal. Oblíbená přehlídka začala? Jednou je třeba myslet. Chcete přečíst zajímavou knihu? Jednou! V důsledku toho vám utíká nepříjemná myšlenka. Znáte kolo na bílé opici, o které si nemyslíte? Je to stejné, jen naopak.

 2. Představte si, že je vše ještě horší. Pokud se příliš snažíte ovládat své úzkosti, můžete je jen posílit. Místo toho se pokuste provokovat událost, kterou se bojíte, a pozorujte, co se stane. Například je třeba vypracovat zprávu a máte strach, že ztratíte svou mysl uprostřed řeči. Vezměte si a promluvte s jejich řečí a slovy: “Hmm, co jsem právě řekl?” Podívejte se na list. Co se stane? Možná se někdo začne smát nebo naopak rozhněvá nohama? Můžete dát sto procent záruky, že nikdo nebude ani obočí, nebo dokonce laskavě vám řekne, o čem jste mluvili. Ujistěte se, že po takové dobrovolné provokaci se navždy zbavíte strachu z veřejného mluvení.
 3. Návrat k realitě. Často jsou obavy mnohem dramatičtější než skutečný stav věcí. Manžel například šel autem za městem a večer se musel vrátit. Už všechny podmínky proběhly, ale stále tam není a neodpovídá na telefonní hovory. Pak se ukáže: zaskočte volantem, zapadl do tmy s náhradním, telefonem tak, aby ho nezmizel, nechal dovnitř, neslyšel hovory, nevšiml si čas. A co manželka? ve své mysli po celou dobu, jeden hrozný obraz je nahrazen jiným: tady leží na straně silnice a auto je rozbité … Že má společníka, na něj jeden zabije a ukrást auto … Nebo to: on není ve skutečnosti v zemi, a na straně druhé, Zde a neodpovídá na volání … Myšlenky přijdou a přijdou, odkud jen pocházejí! A koneckonců hlavní věc spočívá v tom, že zde nemůžeme přemýšlet o takových snímcích, skutečně zažijeme každý varianta možné tragédie, ztrácíme nervové buňky. 90% neštěstí, které zažíváme, se děje pouze v naší představivosti. Jsou pomyslné neštěstí skutečnosti, že otrávíme svůj život se zkušenostmi?
 4. Rozpoznejte falešnost vašich obav. Takový “oblíbený” strach z ohně v bytě kvůli levému železa se téměř nikdy nedaří. A vaše palpitace srdce neznamená nástup srdečního záchvatu; to je jen přirozená reakce na vzrušení nebo fyzickou aktivitu, takže byste neměla paniku. Velmi často se mnoho myšlenek a pocitů interpretuje jako signály pro úzkost a dokonce i pro paniku, i když pro to nemáme důvod. Viděli jste požární vůz, který se vrhá do oblasti, kde žijete? Nechte ho jít, pomozte někomu v potížích. Nenadal jsi dnes nic!
 5. Přeměňte svou úzkost na film. Můžete se od vašich myšlenek odpojit a přeměnit je na nějakou show. Možná, že to není tvrdíte o tom, jak natáhnout peníze, které mají dost peněz na zaplacení, a tam je směšné tetička na filmové plátno, dokud si sednout s popcorn v publiku a tiše pozoroval ji? A jakýkoli film se dříve nebo později skončí!
 6. Odložte vzrušení na chvíli. Příliš často strávíme příliš mnoho času na naše neklidné myšlenky. Je to jako e-mailový signál – poté, co jsme viděli, že přišel další dopis, zastavíme všechny případy a spěcháme, abychom ji otevřeli, i když víme, že to může být jen spam. A co kdybych neodpověděl okamžitě? Pokuste se nastavit nějaký konkrétní čas, řekněme, od 17.00 do 17.30, kdy budete přemýšlet o svých problémech. Pokud máte o něco ráno v 10 hodin ráno – zapište si a rozhodně odložte myšlení až do večera. Velmi často se stává, že do 17 hodin problém přestane existovat. A strávíte celý den bez zbytečného poplachu.
 7. Nechte události jít svou vlastní cestou. Někdy se rozčilujeme, snažíme se tento problém vyřešit, ale jen více zmatení. A pokud budete chvíli počkat, rozhodnutí se může zřetelněji projevit. Je to jako potápěč: když se paniky, výkřiky tleská rukama nad vodou, rychleji polkne vodu a utopí se. A když se uvolní, roztáhne ruce a přestane se pohybovat – samotná voda ji posune na povrch. To je paradox, ale když se vám zdá, že jste se vzdali, v té chvíli získáte mnohem větší kontrolu nad situací.
 8. Nezapomeňte na dýchání v okamžiku poplachu. Abychom mohli kultivovat schopnost relaxovat, je velmi užitečné meditovat.
 9. Vezměte si skok v čase. Když vás něco děsí, zkuste si představit, co se o tom bude za měsíc, rok rozeznat. Často se v minulosti zdá, že po nějaké době dokonce směšné. Takové “časové exkurze” vám pomohou zmírnit úzkost, poněkud znehodnotit v očích svou příčinu. Vše projde, “a to také projde!” (Jak to bylo napsáno na kroužku moudrého krále Šalamouna).
 10. Nenechte se postarat o to, abyste zabránili tomu, abyste život žili. Mnoho z nich, jak jsme již řekli, bude nepravdivé, takže nestrachujte čas a riskujte své zdraví. Neodstraňujte se od života, pokuste se naplnit různými radostnými odstíny. Nezapomeňte se odměňovat pokaždé, když se dokážete vyrovnat s obavami a úzkostmi.

Stává se, že se s námi skutečně stane problém a neštěstí a úzkost se stává důsledkem přeneseného stresu. Na chvíli můžeme žít jako na autopilot. Ale nezoufejte. Pokud pracujete na sobě a na vašich pocátech, strach a úzkost se ustoupí a už nikdy nebudou otrávit naše životy.

Doporučujeme vám číst: jak zvýšit sebevědomí

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

33 − = 30