Kde najít kreativní inspiraci?

jak najít inspiraci

Nečekejte na inspiraci. Musí být pronásledován s klubem. (Jack London)

Každý kreativní člověk ví, že budou vždycky existovat dny, kdy ho inspirace opustí. Je dobré, když kreativita je jen hobby; v tomto případě můžete jen počkat na příliv potřebných nápadů a emocí. A jestli je to práce, a absencia múz může bolet autoritu a peněženku? Pro spisovatele, novináře, umělce, designéry a lidi mnoha jiných profesí není inspirace jen žádoucí věcí, je nedílnou součástí tvůrčího procesu. A jak najít inspiraci v takové situaci, kdy je naléhavě potřeba kreativní myšlenka, ale nic na to není na mysli?

Pokud jste zničeni, nápady vám nepřijdou. Umělci nebo spisovatelé, dokonce i na zenitu jejich slávy, někdy po celé měsíce a dokonce roky jsou ve stavu kreativní krize s naprostým nedostatkem inspirace. Co lze co nejdříve udělat, abyste přiblížili stav okřídlenosti, kde můžete vzít nové nápady, které pomohou vytvořit mistrovské dílo?

Hledání nápadů a inspirace

Nejprve (a to je snad nejdůležitější věc!) Je třeba vyplňovat formovanou duchovní prázdnotu. Musíme začít hledět svět jinými očima. Každý den musíte mít oči otevřené, abyste si všimli něčeho, na co jste dříve nevěnovali pozornost. Člověk musí být otevřen všem možnostem; a objeví se, když se učíme nové zajímavé věci, které rozšiřují náš obzor a vedou nás za obvyklou zónu pohodlí. Existuje mnoho způsobů, jak to můžete udělat. A především – konečně vypněte televizi; to bude dobrý začátek. A pak můžete udělat hodně! Měli jsme inspiraci a my jsme mohli najít tolik způsobů, jak najít tvůrčí inspiraci, a proto je budeme seznamovat právě teď:

 1. Čtení knih. Čtením beletrie se nebudete jen inspirovat velikostí dovedností umělců tohoto slova, ale budete se moci od nich naučit i toto zvládnutí. Takže William Faulkner povzbudil mladé spisovatele, aby četli co nejvíce a četli nejen klasiky a knihy slavných autorů, ale i libovolnou jinou literaturu. “Přečtěte si jeden a druhý, přečtěte si všechno – a srovnejte, jak to dělají. A napište se, napište co nejvíce. Pokud to uděláte dobře – budete to cítit. Nepracuje to – vyhoďte ho a začněte znovu psát, “poučil slavný spisovatel. Sledujte a poradte mu!
 2. Prohlížení dobrých filmů. Někdy se můžete inspirovat tím, že slyšíte charakter fráze. Události filmu mohou také probudit pocity a touhu vyjádřit je ve své práci. Dokonce i krása pořízených snímků nás může inspirovat.
 3. Hudba inspirovala lidi za všech okolností. Můžete se soustředit na poslech hudby, nebo si můžete zahrát hudbu v pozadí, když pracujete. Zvláště dobře ovlivňuje intelekt a pocity Mozartovy práce, ale hudba, která se vám líbí, je vhodná.
 4. Socha, obrazy. Když se kreativní člověk usiluje o výšku, není lepší zdroj inspirace než skvělé umění. Můžete jít do muzea, můžete procházet alba s reprodukcemi, nebo můžete na plochu svého počítače umístit obrázek své oblíbené sochy nebo obrázku.
 5. Citáty a aforismy mohou inspirovat každého umělce, ale především jednoho, který pracuje se slovem. Zkuste, čtěte – a rychle uvidíte, že síla mysli velkých lidí může zapálit jiskru inspirace a vy.
 6. Cestování, ať už je to plavba po celém světě nebo výlet do sousedního města, vám umožní změnit situaci a vidět nová místa, nové lidi, nové zvyky. To vše otevře nové horizonty a nové způsoby, jak vidět svět kolem sebe, a to samo o sobě může být nejlepším způsobem, jak vstoupit do stavu tvůrčí inspirace.
 7. Poslouchat rozhovory lidí na jakémkoli veřejném místě – v parku, v nákupním centru, v dopravě, v práci – můžete někdy slyšet velmi zajímavé dialogy. Pokud jste spisovatel nebo novinář, pak tyto dialogy budou sloužit jako bohatý zdroj témat a příběhů. Je užitečné dokonce i nést notebook, abyste okamžitě zaznamenali slyšené a všechny nápady, které máte v souvislosti s tímto.
 8. Pozorování lidí může také dát spoustu zajímavého materiálu pro každého spisovatele, umělce, umělce. Můžete jen sedět někde na přeplněném místě a sledovat, dívat se … Bude se bavit, fascinovat, způsobit tvůrčí impuls. Není nic víc inspirativní než lidstvo!
 9. Chůze na přírodu pomáhá nejen zbavit se únavy. Už jste zažil dlouhý vzrušující vzestup? Vyjděte z domu a jděte z vozů a chodníků, jděte tam, kde je otevřená země, tráva, stromy, pole, kopce. Oceňujte krásu kolem sebe, uvolněte se – a teplo inspirace vás na vás vylévá požehnaným deštěm. Mimochodem, o vodě: pozorování jeho pohybu v řekách, jezerech, potokách ovlivňuje člověka magicky, inspiruje a vytváří touhu vytvářet. A západy slunce a východu slunce! A hvězdy! Jak Vincent Van Gogh řekl: “Co se týče mě, nevím jistě, ale tyhle hvězdy mi způsobují sen.”
 10. Fyzické zatížení. Někdy banální únava nám neumožňuje soustředit se a přijít s něčím novým. Proto je velmi užitečné střídat práci s chůzí v přírodě as fyzickou námahou; velmi dobře stimuluje mozek.
 11. Někdy mohou vaše vlastní sny vyvolat nápady. A nenechte se překvapit, je to opravdu! Když hledáme nové téma, pracujeme na vytváření obrazu, přicházíme se slovy, siluety a barvami – úkol, který jsme si stanovili pro sebe, je odloženo v našem podvědomí. A když klidně spíme, naše podvědomí pokračuje v práci na tomto úkolu. A velmi často řešení přichází ve snu. (Nebudeme vám připomínat Mendelejeva a jeho stůl, to je už klasický příklad!) A někdy se stane, že nemůžete “vyndat” něco ze snu, ale to vás opravdu dojímalo. Proto – získejte speciální notebook a zapište své jasné sny. A pak je čas od času prolistujte. Uvidíte sami – při sledování tohoto notebooku vzniknou spousta neobvyklých nápadů!
 12. Vedení deníku může hrát stejnou roli jako nahrávání snů. To by opravdu mohlo být velmi doporučeno každému člověku tvůrčí profese. Zapište si myšlenky a citace, které vás inspirovaly; všechny myšlenky, které ti napadnou, ale stále je nemůžeš formulovat až do konce; všechny jejich pocity a emoce, které zanechaly zvláštní duši. Koneckonců, jak psal Leo Tolstoy o tom, co je umění? On věřil, že to začíná, když umělec je schopen předávat ostatním pocity, které zažil sám, a učinit ostatní zkušenosti se stejnými emocemi. Zajistěte proto pravidelné záznamy v takovém deníku a čas od času je upravujte. Takže budete mít spoustu nových nápadů.

Někdy kreativní inspirace může pocházet z nejvíce neočekávaných zdrojů. Hlavním důvodem je věřit, že to přijde na vás!

Doporučujeme číst: Zdroje inspirace

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 9 = 16