Sukně: historie vzhledu

Sukně: historie vzhledu

Podle historie módy vypadala sukně jako předmět ženského šatníku před pěti stoletími. Sukně vypadaly jako starí lidé, kteří už měli. Výrazným příkladem je opěrka nebo shenti, která může být považována za prototyp mini sukně. Teprve v těch dnech nebyly oblečení rozděleny do žen a mužů a stejné šatníkové předměty nosily obě pohlaví.

Vzhled sukně jako předmětu dámské šatny pochází z 16. století. Její rozdíl od šatů nebo tuniky spočíval v upevnění: sukně byla připevněna k pasu. Ve Španělsku, trenér, první sukně byly ušité na hustém krytu s vložkou z dřevěných nebo kovových obručí. Takové sukně byly v pase úzké a rozšířily se dolů. Potom nebylo použito šicího vybavení a všechny sukně byly šité ručně. Ve Francii byly sukně lehčí, protože na šití bylo použito lehký materiál. A později se do Německa dostala veškerá móda kostýmových sukní a jméno “sukně” proniklo do ruštiny z německého jazyka.

V polovině 17. století vypadá rámová forma z módy a rovných sukní s ocasem, stejně jako sukně, které jsou po stranách vázány, nahrazují je. V 18. století se objevil nový vynález – sukně na obrázcích (pružné kovové desky sestavené do rámu). Později móda zahrnuje průhledné šaty, které se vyznačují lehkostí a jemnými liniemi. Tiskárny textilií samozřejmě ještě neexistovaly a způsoby malby byly jednodušší než nyní. Navzdory tomu si každá žena mohla zvolit barvu a vzor sukně podle její chuti.

V polovině 18. století znovu přichází móda pro luxusní šatní oděvy. Vyskytují se sukně s krinolínkem. Později se také zlepšují, jsou zde rovná sukně ozdobená látkou a záhyby luku. A už v roce 1913 v módě zahrnuje zúžené sukně, kterou vynalezl Poire Poire.

V 20. století se móda pro sukně opět mění: korzety jsou zrušeny, délka je zkrácena. Slavná Coco Chanel představuje elegantní střednědobé sukně, stejně jako skládané sukně. Použitím overlocků, jejichž cena byla v té době dostupná, designéři vyráběli sukně s různými vložkami. Později, po druhé světové válce, se objeví slavný tvídový oblek s úzkou sukní.

Při redukci délky sukně se Mary Kant, která přišla s mini-sukní, nejvíce odehrála. A od roku 1965 takové modely krátkých sukní nejsou ve své popularitě na maxi a midi horší. Během 20. století se tvary sukní stále mění, v závislosti na představivosti módních návrhářů.

Přečtěte si příběh Missoniho příběh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 3 =