Šití patchwork – typy a techniky

patchwork

Obsah:

 • Ace of Patchwork Technology
 • Typy prošívání
 • Techniky prošívání
 • Myšlenky na prošívání

Pokud jste v dětství měli rádi sběr mozaiky, měli byste pochopit, jak vzrušující je tento proces. Mimochodem, dospělí neztrácejí vzrušení a touhu vytvářet nepředvídatelné bizarní vzory, správné ornamenty nebo zcela rozpoznatelné obrazy předmětů z rozptýlených kusů. A uvědomit si, že je to jejich touha se pomocí neméně fascinující plavidlo s názvem patchwork šití, vytváření vlastních rukou vše, co může být provedeno s pomocí Tacna, nitě a jehly.

Může se jednat o stylizovanou patchworkovou přikrývku, prošívanou přikrývku nebo dírky pro kuchyň, oblečení pro dospělé a děti a dekorativní panely. Nechte šití špendlíků spočívat v utilitářských úkolech. Dnes jsou šátky ušité do celých pláten nikoliv z ekonomických důvodů, ale spíše z touhy vytvářet krásu a užívat si opravdu kouzelné akce.

Šití patchwork je známo téměř všem. Tam, kde lidé pracovali s textilem, existovala v jedné nebo jiné podobě. Dnes, kombinující zkušenosti z různých zemí, fanoušci šicích strojů se nazývají quilters, vytvářejí kluby pro zájmy a organizují festivaly. Vylepšují známé staré techniky, vymýšlejí nové a vytvářejí s vlastními rukama neobvykle velkolepé záplaty, které se někdy nedají nazvat výrobkem – jsou to jen umělecká díla.

Mimochodem, když mluvíme o uměleckých dílech, nehřešujeme proti pravdě, protože pro šití patchwork – patchwork je docela oficiální definice “druhu dekorativního a užitého umění”. A kolik druhů tohoto druhu! Ano, a techniky samy pracující s hadry látek jsou nepředstavitelné množství. Seznamte se alespoň s některými z nich a zároveň zjistěte, jaké jsou základy šití patchwork.

Ace of Patchwork Technology

Na první pohled v tomto druhu vyšívání není nic obtížného: shromažďovat kusy, šit je do celých pláten a získat hotové výrobky. V některých ohledech je tento názor správný. Technologie není opravdu komplikovaná. Jenom si však uvědomit, že to není tak jednoduché. Technika patchwork vyšívání zahrnuje tři hlavní etapy.

 1. Výběr tkáňových chlopní. Můžete shromáždit, co je k dispozici ve formě všech druhů zbytků a zbytků, třídit všechno toto bohatství podle barvy a textury a pak pokračovat do další fáze – vytvoření schématu. Nejprve však můžete navrhnout vzorek pro svůj výrobek a teprve poté mu zakoupit vhodné tkaniny, ze kterých lze vyřezat vzory pro vzor. Pak na vás první a druhá etapa vymění místa.
 2. Vytvoření náčrtu nebo schématu budoucího výkresu je druhou fází šití patchwork. Pro zkušené řemeslníky není tato etapa obzvláště obtížná. V závislosti na zvoleném vzorku používají různé metody (techniky) šicích klapek. Pro začátečníky je nejlepší používat hotové schémata, které lze nalézt ve zvláštní literatuře nebo na internetu.
 3. A třetí etapa – spojení jednotlivých klapek v celém plátně. Mimochodem, jako pletená patchworková je taková patchworková vyšívání. V tomto případě nejsou klapky šité, ale jsou spojeny pomocí kontrastní nitě a háčkem na háčkování. A proces spojování klapky se také skládá z několika kroků: šití (vazba) jednotlivé fragmenty (to může být trojúhelníky, čtverce, kosočtverce, úhly a jiné geometrické nebo náhodné tvary), složené bloky do rouna, spojená na podkladový pás.

Tato vyšívání kromě materiálů (tkanin a nití) vyžaduje určitou sadu nástrojů

 • nůžky nebo speciální válečkový nůž;
 • šicí jehly a špendlíky;
 • křída nebo tužka pro kreslení obrazu na látce;
 • papír, lepenka nebo měkký plast pro vzory;
 • šicí stroj nebo háčkování.

Docela nekomplikovaná sada, která může být mimochodem zakoupena v hotové podobě (kromě šicího stroje) ve speciálních obchodech pro vyšívání. Tyto sady obvykle obsahují vzory. Tyto nástroje společně s materiály vám umožní pracovat v jakémkoli typu patchwork a vytvářet jednoduché a složité produkty vyrobené v jakékoliv ze svých technik.

patchwork patchwork

Typy prošívání

Prošívání je poněkud rozsáhlý koncept. Tato moderní vyšívání je reprezentována různými druhy a technikami. Zde jsou některé (nejpopulárnější) typy patchwork.

 • Tradiční patchwork

Anglo-americká vyšívání, jehož účelem je – vytvoření jediného plátna jednotlivých odřezků, složených do geometrických vzorků. V této technice můžete šit a velkou přikrývku, a malý potholders pro kuchyni. Obvykle mají šité nebo menší předměty přední stranu (patchwork) a podšívku.

 • Crazy patchwork (bláznivý skart)

Variace patchwork, při níž je pozorována technologie vytváření patchworků s použitím libovolných (nepravidelných) čísel, křivek pásů a aplikací. Kromě toho jsou švy maskované opletkou nebo výšivkou a samotný výrobek (přikrývka, polštář, panel, taška, oblečení) je hojně zdobena stuhami, korálky, krajkou a dalším doplňkem.

 • Pletená patchwork

Další verze tradiční patchwork, která využívá mírně odlišnou technologii spojovacích klapek. Zde jsou jednotlivé úlomky vzájemně spojeny kontrastním závitem a háčkem na háčkování.

 • Japonská patchwork

Technologie šití patchwork, která kombinovala východní a západní tradice. Aktivně používá steh a upřednostňuje se hedvábná tkanina, ze které můžete udělat jak elegantní přikrývku, tak panely a oblečení. Vzory jsou založeny na tradičních geometrických tvarech: čtverce, trojúhelníky, diamanty, rohy.

 • Prošívání

To je věřil, že quilting je širší koncept než patchwork. Nicméně, v doslovném překladu, “quilting” je prošívaná tkanina. Tato technologie tvorby vzorů pomocí stehů, když dva pásy položeny polštářek polstrováním polyesteru, vlny nebo vata a strojově vyšívané vzor stehu. Rozsáhlá přikrývka nebo přikrývka vytvořená v procesu prošívání vypadá elegantněji, než jen shromážděná z klapek. Při stejném úspěchu je možné tuto techniku ​​použít i při výrobě příchytky pro kuchyň, polštáře nebo oděvy pro děti.

patchwork patchwork

Techniky prošívání

Staple technologie klapky na první pohled docela jednoduchý: stříhat ano zesítění, tvorba vlastních rukou jakékoliv koncipovaný produkt přehoz, ubrus, polštář, chňapky do kuchyně nebo zlomyslný odezhku pro děti. Ale to je jen na první pohled. Patchwork – vyšívání, vyžadující pouze schopnost zvládnout jehlu a nitě, ale také umělecký chuť, úsilí, důstojnost a přesnost.

Pokud se podíváte na vzorky výrobků, pak existuje pouze jedna otázka. Jak přesně můžete vytvořit takové různé vzory pomocí stejných prvků: bloky pásů nebo jednotlivé pásy, čtverce, úhly a trojúhelníky, kosočtverce? A je to všechno o různých technikách, s nimiž se vytvářejí nejvíce neuvěřitelné vzory. Podívejme se na některé z nejpopulárnějších technik (metod) šití patchwork.

 • Technika “Rychlé čtverce”

Velmi vhodná technika pro začátečníky. Tímto způsobem se vyrábějí prefabrikované čtvercové bloky (rychlé čtverce), řezané z předem sešívaných proužků tkaniny. V této technice můžete udělat velkou deku za několik hodin.

 • Technika “Akvarel”

Poměrně populární technika, ve které jsou také použity čtverce. Někdy jsou čtverce šité do bloků, ze kterých je plátno vyrobeno. Hlavním stavem úspěšného produktu je správně zvolená barevná schéma.

 • Technika «Strip to strip»

Patchwork šití pomocí vícebarevných pruhů tkaniny. Sběr snímku kapel, jejich umístění a kombinace se mohou lišit podle vašeho přání. Tímto způsobem snadno šít rozpustilý velkou podložku nebo přikrývku v mozaice položeny parketové desky: žebříku klikatě, diamanty nebo rohů. V důsledku pruhů obdrží vzory “parkety”, “orná půda”, “vánoční strom” a “dobře”.

 • Technika “Log Hut”

Další způsob, jak šit z pásů. Při této technice se pásy shromažďují kolem centrálního čtverce a položí je ve spirále. Jednou z variant této techniky je posunutí čtverce do úhlu. A kvůli jasnosti vzoru se vzorec shromažďuje ze spárovaných jednobarevných pruhů.

 • Technika “Magic Triangles”

Trojúhelníky jsou jedním z nejběžnějších prvků šití patchworků. Nejen, že tato postava byla přičítána magické síle, ale i trojúhelníky jsou velmi vhodné. Z nich vytvářejí jak jednoduché čtverce, tak složité hvězdy. Nejčastěji v patchwork vyšívání používají obdélníkové isosceles trojúhelníky. Šití je na dlouhé straně, získáte dvoubarevné čtverce a spojujete krátké strany – vzory z vícebarevných pruhů motleyů. Nejoblíbenější vzory, ve kterých jsou použity trojúhelníky: “Mill”, “Diamond”, “Star”.

 • Technika «Patchwork rohy»

Ruský vynález. Technika se liší od všech předchozích, protože rohy nejsou vyříznuty podle vzoru, ale jsou tvořeny čtvercami nebo pruhy tkaniny. Poté jsou výsledné rohy shromážděny do proužků, ze kterých je šití plátno. S touto technikou patchwork se získává trojrozměrná tkanina.

 • Shakhmatka technika

Zde také používáme čtverce nebo spíše čtverce a čtverce, které se vešly do šachovnicového vzoru. Mimochodem, můžete shromáždit šachovnici z kosočtverců, jednoduše rozložením čtverců s úhlem. Existuje vzorek z prvků dvou kontrastních barev.

 • Technika «Ruský čtverec»

Národní ruská technika, která se vyznačuje složitostí sestavování vzoru založeného na čtverci, a horní a dolní vrstvy jsou tvořeny rovnoramennými trojúhelníky. Následující vrstvy vzoru jsou shromažďovány z pásů a trojúhelníků. Řádky jsou buď stejné velikosti, nebo “rostou” od středu k okrajům.

 • Technika Soty

To je také známé pod názvem “Babičina zahrada”. Plátno je vyrobeno ze šestiúhelníků a připomíná plástové plátno. Někdy se květina shromažďuje ze šestiúhelníků, jejichž střed je zvýrazněn knoflíkem, pokrytým látkou.

 • Technika “Lapachikhy”

Velmi zvláštní a špinavý způsob šití patchwork, v důsledku čehož se získává trojrozměrná látka. Při této technice se na substrát zašroubují nezpracované barevné pásky z tkaniny (lapaka). To mimochodem je také národní ruský vynález. V importované verzi je podobná technika známá jako “yo-yo”.

Diskuse o technice patchwork je nekonečná – jak může být vzory složené v různých tvarech, takže mnoho technik existují v prošívání. Proto se zaměříme na to, co jsme již uvažovali, a na závěr budeme hovořit o myšlenkách používání druhů a technik šití patchworků.

Myšlenky na prošívání

Prostřednictvím svých rukou pomocí vícebarevných skvrn je možné vytvořit opravdové mistrovské dílo. Nápady na práci mohou být získány ze vzduchu. Rozhlédněte se: co byste chtěli ve vašem domě změnit? Tradiční nebo pletený patchwork – skvělý způsob, jak aktualizovat interiérových textilií: deky a přehozy, polštáře a potahy na pohovku a židle, ubrusy, koberce, kuchyňské utěrky a chňapky – to vše může dělat vlastníma rukama.

Vaše oblečení a doplňky jsou také nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Z chlopní můžete vyrobit jakékoliv předměty skříně (s výjimkou bot). Například, podzimní bunda, pro práci, s níž je lepší použít nápady a techniky prošívání nebo japonské patchwork. Z plátna můžete získat elegantní sukně nebo halenky, barevné vesty, které zředí závažnost kancelářského obleku. A kolik hezkých věcí můžete s dětmi šířit vlastními silami, a to také na základě techniky patchwork!

A kromě oblečení existují příležitosti pro šití patchwork: tašky a kosmetické tašky, peněženky a pouzdra, pouzdra na telefony. Stručně řečeno, vše, co můžete šiřit, můžete z klapek šit. Byla by touha, dovednost pracovat s látkou, schopnost psát na psacím stroji. A samozřejmě, pečlivost, vytrvalost a nadšení. Koneckonců, jen nadšený člověk může být téměř kouzelníkem. Není to kouzlo? Kousek na hadru, steh na steh – a tady je zázrak před námi. Naučte se být kouzelníkem!

Doporučujeme vám, abyste si přečetli: Technika šití Patchwork

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 73 = 81