Jak si vybrat chladničku: co potřebujete vědět

jak si vybrat chladničku

Obsah:

 • Samostatné a zapuštěné chladicí skříně
 • Návrh a rozměry chladniček
 • Třídy elektrické spotřeby chladniček
 • Klasifikace chladniček podle klimatické třídy
 • Každá moderní chladnička je kvalitní kompresor!
 • A co je v šatníku?
 • Ovládání chladničky, otevření dveří a instalačních funkcí

Dnes je prostě nemožné si představit moderní dům, byt a dokonce i kancelář bez tak důležitého funkčního prvku, jako je lednička. Technologický vývoj předních světových výrobců v oblasti zařízení pro domácnost prostě ohromí představivost běžného kupce. Rozmanitost modelů, jejich funkčnost a návrh řešení jsou prezentovány tak rozsáhle, že je poměrně obtížné odpovědět na otázku, jak si vybrat dobrou ledničku. Ale pokusíme se vypořádat s touto obtížnou činností na první pohled. Co tedy mám hledat při výběru chladničky?

Samostatné a zapuštěné chladicí skříně

Začneme tím, jak by toto moderní vybavení mělo vypadat správně v rozměrech a interiéru vaší kuchyně. Chladničky mohou být jak samostatné, tak vestavěné nábytkové konstrukce. Samozřejmě mají zásadní rozdíly, které budou popsány níže.

Samostatné modely se liší od vestavěných protějšků, především zjednodušení instalace a umístění. Jsou dostatečně mobilní, což jim umožňuje v případě potřeby změnit jejich uspořádání, a také mají co nejširší výběr barev a úžasnou úžasnou myšlenkou v designu.

Chladničky, jejichž instalace zajišťuje instalaci do součástí kuchyňské sestavy nebo speciálních výklenků, se nazývají vestavěné. Jejich hlavním rysem a nezpochybnitelnými výhodami je zachování obecného interiérového designu kuchyně a podstatné úspory jeho užitečného prostoru. To je jen volba potřebného modelu v tomto případě vás bude vyžadovat určitou dobu a trpělivost.

Musím říci, že jak samostatné, tak vestavěné chladničky se neliší ve svých funkčních charakteristikách. Rozdíl může činit pouze cena – vestavěné zařízení je vždy dražší než samostatné zařízení. To platí pro zbytek zařízení pro dům.

jak vybrat chladničku pro váš domov

Návrh a rozměry chladniček

Nyní přejdeme k tak důležité otázce jako rozměry modelu a jeho designu. Při výběru nové chladničky a za předpokladu, že ji namontujete namísto starého, zohledněte nejen rozměrové charakteristiky, ale také stranu otevření dveří. Rovněž je třeba určit možnost bezproblémového dodání vybraného modelu do bytu, s ohledem na jeho rozměry ve vztahu ke všem dveřím, které se na cestě dostaly: vstup domu, výtah, byt a především kuchyň.

Podle konstrukce chladniček znamená počet dveří v něm. V této souvislosti mohou být modely:

 • jedno-dveře (jedno společné dveře v chladničce a mrazáku);
 • dvoupatrové dveře (jedno oddělené dveře do lednice a mrazničky);
 • vícenásobné dveře (do zóny čerstvosti je další třetí dveře).

Podle počtu dveří, které jsou k dispozici pro model, lze posoudit, kolik kamer je v něm.

V chladničkách se dvěma dveřmi je obvykle jedna kamera. V sortimentu modelů jsou však k dispozici i samostatné malé mrazničky. Jednoduché chladničky na výšku jsou obvykle nejméně 85 cm a nejvýše 160 cm, jejich šířka je asi 55 cm a hloubka je až 60 cm. Jejich objem nepřesahuje 250 litrů. Chladnička této velikosti je lépe považována za dachovou, kancelářskou nebo hotelovou variantu, stejně jako je vhodná pro majitele malého bytu nebo malého domu s malou kuchyní.

Nejběžnějším v našich modelů – výška dvoudveřové a půl na více než dva metry a průměrný objem 350-400 litrů, a v některých případech až 600. V těchto modelech jsou obvykle dva na sobě nezávislé komory – chladicí a mrazicí – se samostatným vchodem pro The každý z nich.

Existují také tříkomorové varianty s takzvanou “svěží zónou”, kde jsou vytvořeny optimální teplotní podmínky, které zastavují proces množení bakterií. Mohou dlouhodobě skladovat produkty bez mražení. Souhlasíte, je to velmi užitečné technologické hledání moderního domu. Tam jsou také velmi prostorné velké velikosti, sestávat z několika chladících a mrazících komor.

Oddělení v ledničkách pro domácnost jsou sestaveny jedním z následujících způsobů:

 • Pod chladničkou je umístěna velká mraznička. Toto je tzv. “Evropská” volba.
 • Malá nebo střední mraznička se nachází nad chladničkou. Tak vypadá “asijská” verze.
 • Chladnička a mrazničky se navzájem sousedí podél celé výšky chladicí jednotky. Možnost Side-by-Side nebo “American”.

Typicky s horní polohou mrazáku vypadá jako dutina uvnitř prostoru. Je-li v dolní části, je obvykle rozdělen do několika krabic nebo kontejnerů – to je provedeno pro větší kapacitu.

Třídy elektrické spotřeby chladniček

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr chladničky je třída spotřeby energie. Vzhledem k tomu, že existuje důkaz, že asi 30% elektrické energie spotřebované v domě spadá právě do tohoto zařízení pro domácnost, otázka jejich ekonomické účinnosti je vždy relevantní pro spotřebitele a výrobce. Až do nedávné doby, na trhu chladniček nejpohodlnější v tomto ohledu byly považovány za modely Class druhém místě držel zařízení třídy B a nejméně nákladově efektivní možnosti se nacházejí ve třetí – s konzumací třídy G. Toto rozdělení existuje již dlouhou dobu a zdálo neotřesitelné. Ale v jejich nekonečném úsilí o dokonalost vedoucí představitelé trhu chlazení představili spotřebitelům nový model techniky – A + a A ++. A teď je to považováno za nejhospodárnější z hlediska spotřeby elektrické energie. Ale kdo ví, jaké nové úžasné řešení připravujeme na zítřek? Ano, není snadné vybrat si dobrou ledničku!

Klasifikace chladniček podle klimatické třídy

A víte, že chladničky kromě úrovní spotřeby elektrické energie mají klimatické třídy? Co to je? Vše je vysvětleno velmi jednoduše. Tyto třídy zahrnují jasně definované konstrukční prvky při výrobě chladniček, což umožňuje technikovi efektivně pracovat v jednotlivých klimatických zónách. Takže 4 hlavní klimatické třídy:

 • třída N znamená, že zařízení je navrženo pro provoz v normální mírné klimatické zóně s teplotním rozsahem +16 – + 32 ° C;
 • třída SN – předpokládá provoz v mírně chladné klimatické zóně s teplotním režimem +10 – + 32 ° C;
 • třída ST – je optimální pro vlhké tropické klima s teplotou vzduchu +18 – + 38 ° C a vysokou vzdušnou vlhkostí;
 • třída T – zajišťuje provoz zařízení v suchých tropických podmínkách a teplotu vzduchu až do +43 °

Tato divize nabízí možnost vybrat si chladničku, která nejlépe vyhovuje jednomu či jinému klimatickému rysu země, ve které bude pracovat s největším výnosem a nejnižšími náklady na energii. Vybavení domácností všech čtyř tříd se liší od sebe v charakteristikách konstrukce kompresoru, vlastnostech izolace a kondenzátoru. Zařízení mnoha moderních chladniček však poskytuje směsnou dvojitou hodnotu své klimatické třídy – SN-ST nebo N-ST. Tak výrobci výrazně rozšířili teplotní limity jejich použití.

Každá moderní chladnička je kvalitní kompresor!

Hlavní roli v této klasifikaci, a dokonce iv práci chladničky, hraje jeho srdce – kompresor. O tom, jak je tento důležitý mechanismus vysoce kvalitní, závisí jak životnost zařízení, tak jeho základní funkce. Prostřednictvím kompresoru je chladicí kapalina (chladiva nebo freon) dokončena uzavřeným cyklem uvnitř hermetického systému, čímž chladí chladicí komory. Nejběžnější jsou modely s jedním kompresorem, ve kterých jsou obě komory chlazeny současně. I když jsou v kompresoru dva nezávislé chladicí okruhy, teplotní režim v obou komorách může být odlišný. Po otevření dveří jednoho oddělení můžete být jisti, že v jiné teplotě zůstane beze změny – to pomáhá šetřit energii. Jednokompresní chladničky tohoto typu jsou zastoupeny značkami Liebherr, Bosch, Siemens.

U dvoukompresorových modelů se předpokládají nejen různé teploty kamer, ale i jejich samostatná práce. Taková chladnička je vhodně rozmrazená, protože není potřeba se starat o bezpečnost potravin v chladničce. Pokud však dojde k poruše jednoho z kompresorů, opravy tohoto modelu mohou stát mnohem více než oprava jednoho kompresoru.

Pokud do chladničky vnikne horký vzduch, když otevřeme a zavřeme dveře, teplota tam stoupne. To nemůže ovlivnit bezpečnost výrobků. Proto je nutné, aby se teplota v komorách okamžitě vrátila na počáteční hodnoty. Za tímto účelem vyvinuli výrobci chladniček tři hlavní systémy chlazení a rozmrazování:

 • statické;
 • větrané;
 • žádný mráz, tedy bez mrazu.

Statický systém s takzvanou “pláčovou stěnou” dobře víme, protože led, který se vytváří na zadní straně chladničky, když je kompresor běží, je zcela viditelný a hmatatelný. Když se kompresor zastaví, vytvrzené krystaly se změní na kapičky a vypustí se do vypouštěcího potrubí, potom do speciální nádoby a jsou již odpařeny chladicím článkem komory. Takový systém odmrazování se nazývá systém klesání. Je s ní mnoho chladniček a cena za ně je relativně nízká.

Ve větraném nebo dynamickém systému dochází k lepšímu chlazení a odmrazování ventilátoru. Je umístěn na vrcholu systému a pracuje tak, aby vzduch prošel kolem výparníku na zadní stěně chladničky. Kompresor i ventilátor fungují synchronně. Pohyb vzduchu podél zadní stěny zlepšuje výměnu tepla mezi nimi a tekoucími proudy.

V řadě modelů je přenos tepla zrychlen skutečností, že se vzduch pohybuje podél samotného výměníku tepla. Vysává se z komor a vstupuje do výparníku, který je již nezávislým prvkem chlazení. Takové modely se automaticky rozmrazují, neobsahují kondenzát a výrobky jsou vždy uchovávány za optimálních podmínek.

Systém No Frost je navržen tak, aby se zabránilo vzniku ledu a mrazu uvnitř chladicích a mrazících komor. Podstata její práce spočívá v včasném odstranění vlhkosti a kondenzace v místech určených k tomuto účelu. Systém No Frost může být v chladničce i v mrazničce zvlášť. Taková technika musí být rozmražena pouze jednou za rok. Systém Frost Free poskytuje úplnou nepřítomnost mrazu a mrazu a nevyžaduje vůbec rozmrazování. A ve vylepšeném modelu Fresh Free Free jsou produkty chlazeny dynamickým výměníkem vzduchu Multiflow se samostatnou cirkulací vzduchu v komorách (tzv. TwinTech systém).

která chladnička si vyberete

A co je v šatníku?

K počtu méně důležitých a s větší pravděpodobností ovlivní komfortní provoz chladničky, než jeho technické parametry a kvalita, které tvoří správnou volbu, určitě se dá říci, jak vypadá zevnitř než jeho kamery jsou vybaveny. Koneckonců, každá hosteska chce maximální pohodlí a jednoduchost při používání domácích spotřebičů. Takže, co vidíme hned, otevření dveří chladničky:

 • všechny druhy polic, vyrobené z plastu, speciálního skla a dokonce i dřeva (pro alkohol);
 • zatahovací kontejnery;
 • nádoby na ledu;
 • vaječné krabice;
 • oddělení pro okamžité zmrazení;
 • police na dveřích;
 • krabice pro skladování zeleniny a ovoce;
 • vestavěné žárovky poskytující osvětlení.

To vše je standardní sada vnitřních zařízení pro ledničky. Může být lepší nebo horší v kvalitě, ale v zásadě je základem pro většinu levných a cenově dostupných možností. Dražší modely mohou být navíc vybaveny senzorem “otevřených dveří”, integrovaným monitorem pro snadné ovládání, televizorem nebo hudebním přehrávačem.

Stejný balík, neviditelný pro oko kupujícího, může obsahovat samostatnou baterii, která pracuje v případě výpadku elektrické energie nebo poruchy v samotné lednici. Takový zdroj energie zajistí bezpečnost výrobků a pomůže urychlit proces zmrazování v komorách. Velmi příjemným a nadbytečným přírůstkem základního vybavení bude antibakteriální povlak chladničky se stříbrnými ionty. Pomůže zabránit šíření škodlivých mikroorganismů ve výrobcích, což vede k poškození potravin a vzniku nepříjemných pachů. Také poplašný systém, který upozorní vlastníka včas na nežádoucí změnu ukazatelů teploty v komorách, nebo oznámí, že dojde k nouzovému vypnutí chladničky, také nezasahuje. K dispozici je také funkce jako automatická tvorba ledového jídla a mnoho dalších možností, které ovlivňují cenu, ale nemění kvalitu domácích spotřebičů.

Ovládání chladničky, otevření dveří a instalačních funkcí

Moderní chladicí skříň může mít mechanické nebo elektronické ovládání. V prvním případě je úroveň chlazení požadovaná a specifikovaná tímto modelem nastavena ručně pomocí termostatu. Přesné režimy teploty nelze nastavit s tímto typem ovládání. Elektronický systém může být vybaven dálkovým ovládáním. Je-li k dispozici, jsou hodnoty teploty nastaveny s maximální přesností.

Stále více existují modely ledniček, které umožňují převážit dveře na straně vhodné pro nasazení a provoz. K dispozici byly také možnosti s oboustranným otevřením dveří společnosti Sharp. Taková úžasná funkce se nazývá Dual Swing Door a je v modelech řady SJ-WM a SJ-WP.

Přesuňte ledničku na speciální válečky. Jsou umístěny za sebou a nejsou viditelné, protože technika sama je na nastavitelných nohách. Pokud potřebujete přesunout nebo změnit uspořádání chladničky, pak při sklápění můžete snadno pohybovat v požadovaném směru.

S hlavními vlastnostmi, snad, přišel na to. Pokusíme se objasnit otázku, jaké možnosti existují dnes ve specializovaných prodejnách a na internetu. A je tu možnost výběru – ceny a design jsou uvedeny pro každou chuť a peněženku.

Rozpočtové modely vytvářejí takové ochranné známky jako Nord, Atlant, Beko. Společnosti Samsung a LG také mají ve své modelové řadě několik ekonomických nabídek.

Ve střední cenové kategorii však korejská společnost LG poskytuje příležitost pro širší výběr. Také dobře zastoupené jsou ledničky slovinské značky Gorenje. Mnoho kupujících domácích spotřebičů oceňovalo návrh a kvalitu, kterou nabízí tato značka.

Nejdražší jsou ledničky Side-by-Side bez ohledu na výrobce, protože jsou nejmodernější technologické, prostorné a funkční.

Samostatně stojí za zmínku o speciálních konstrukčních linkách pro výrobu zařízení. Zde stojí za zmínku model Pininfarina a velmi zajímavou sérii Retro z hlediska klasického interiéru. Výrobci se tak snaží přizpůsobit své vybavení jakémukoli, nejen modernímu interiéru. Tato touha je také různými značkami, jako jsou Toshiba, Zanussi, Whirlpool.

Zde, pravděpodobně, a všechny důležité body, které je lepší věnovat pozornost v otázce, jak si vybrat chladničku. Zbývá jen něco přidat: nejdříve určit množství peněz, které jste ochotni vynaložit na tuto akvizici. Pak přemýšlejte o rozměrech a potřebných charakteristikách modelu.

Rodina dvou nebo čtyř lidí je docela vhodná lednička o objemu až 300 litrů. Pokud je více členů rodiny, pak je potřebná také chladnička. Je také důležité porovnat velikost kamer: pokud má vaše rodina fanoušky kompotů z mražených bobulí a ovoce, upřednostněte model s velkou mrazničkou. Chcete ušetřit elektřinu? Vyberte techniku, která není nižší než třída A, ale nezapomeňte, že zadní strana jakékoli chladničky by mělo mít prostor pro dobré větrání. Tím ušetříte nejen elektřinu, ale také výrazně prodloužíte životnost chladicího zařízení.

Otázka záruky za zakoupené zařízení je také hodně diskutabilní, a nikoliv na skutečnosti, že se jedná o akvizici. Nezapomeňte zjistit, na koho ramena bude ležet doprava do servisního střediska, pokud se během záruční doby náhle objeví porucha.

Nezapomeňte, že pokud si nepřejete koupit “kočku v blátě”, jděte na otázku, jak si vybrat chladničku, bez rozruchu a spěchu, záměrně a vážně. Pak jsou všechny šance, že tato technika bude trvat dlouhou dobu a bude pro vás a vaši příbuzní užitečná po celou dobu.

Doporučujeme číst: Jak si vybrat pračku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 58 = 59