Jak zvýšit sebevědomí dítěte, aniž by narušila jeho charakter

jak zvýšit sebevědomí pro dítě

Obsah:

 • Jak porozumět, jaký typ sebedůvěry vaše dítě má
 • Pozor, nízká sebeúcta!
 • Jak pomáhat komplexnímu dítěti přizpůsobit se

To, zda vaše děti budou mít úspěch v životě a jak závisí jejich osud, bude záviset na jejich sebevědomí a schopnostech. Ať už se syn studuje za tři nebo pět, ať už vstoupí do školy nebo mezinárodní univerzity – to vše je druhotné. Chemie, fyzika a další školní předměty v budoucnu prostě pro něj nemohou být užitečné. Hlavní věc je, že dítě by mělo znát svou vlastní hodnotu a usilovat o více, a ne zastavit, co bylo dosaženo.

Pokrok v učebně – to je to, co na první místo dělají maminky a tatíčky. Výsledkem je, že soused Vasya, Petya nebo Kolya, kteří studovali na jednom z trojic, chodí na inteligentní jeep. A Masha, pilný student a pýcha školy, pracuje v nezanedbatelné společnosti jako obyčejný zaměstnanec.

Bohužel rodiče zřídka dávají pozor na sebevědomí svého dítěte. A nezáleží na tom, zda je předražené nebo podhodnocené. Každá, dokonce i velmi malá odchylka od normy – je to špatné. Věc je, že jistý člověk, bez ohledu na okolnosti a překážky, může v životě dosáhnout víc. Nesprávný, žijící podle pravidel, je spokojen s tím, co je. Příliš arogantní je přesvědčen, že není oceněn a nemilován, přestože je to nejlepší odborník na této planetě. Výsledkem je, že poslední dvě kategorie lidí jsou v životě zklamáni a jejich selhání se přesouvá na rodiče, děti a další.

Jak porozumět, jaký typ sebedůvěry vaše dítě má

 • Nízká sebeúcta

Vaše dítě neustále stěžuje, že jeho soused na stole je moudřejší, hezčí, lépe oblečený? Nebo často začal říkat, že se mu nelíbí? Neustálé slzavost, strach z trestu, očekávání nejhoršího, nejistota ve vlastních silách – to vše jsou první známky nízké sebeúcty.

Pokud neprovedete žádné kroky, v budoucnu se dítě utrpí v učebně, nebude se moci přizpůsobit žádnému, ani nejmenším změnám v životě. Bohužel, pokud se rozhodnete zkusit své štěstí jinde a vyzvednout si ho ze školy (nebo ji převést do jiné třídy), situace se nezmění. Dítě se zpočátku ladí s neúspěchem, opakuje pro sebe: “Nemůžu se naučit pět,” “Nebudu tento problém řešit,” “Jsem ztracený,” atd.

 • Nadhodnocené sebevědomí

Obvykle děti s vysokou sebeúctou věří, že jsou vždy v pořádku. Zároveň vaše dítě může tvrdit, že dvojčatou v kontrolní práci není jeho nepozornost, ale uškrcení učitele. Dítě není zvyklé na to, že si uvědomuje své chyby, pro něj není žádná autorita. Často nerespektuje ani rodiče ani zkušené mentory. Malý muž se snaží podřídit každému sebe. Používá slabosti, touhy a snahy jiných lidí, snaží se vystupovat na pozadí selhání ostatních lidí.

Obvykle jsou takové děti v budoucnu vedoucími, agresory a spíše brutálními vůdci. “Já vím lépe,” “Nebudete to mít, ale můžu to udělat” – nejprve se taková iniciativa dítěte dotkne rodičů. A bohužel, milující táta a matky si uvědomují příliš pozdě, že vyvedli tyrana.

 • Adekvátní sebeúcta

Takové dítě se nebojí požádat o pomoc, protože chápe, že je nemožné vše vědět a být schopen. Při prvním selhání nedrží ruce a nekoupe s proudem, ale nejprve se snaží vyřešit vše vlastním úsilím. Ví, že je milován a oceňován, a proto se nebojí vypadat slabý. Dítě nikdy neodvádí své povinnosti na ostatní. Pomáhá někoho z soudruhů, ale student nebude žádat o tuto odměnu.

Pokud vaše dítě má přiměřené sebevědomí, nebude hrát na nervy, nevyžadovat zvláštní péči od přátel, příbuzných nebo známých nebo hledat výhody. Přijme lidi tak, jak jsou. Mírně sebevědomí lidé v budoucnosti jsou mnohem jednodušší v životě, protože nikdy nejsou zklamáni v přátelách, rodinné práci. Opravdu se dívají na věci.

jak zvýšit sebevědomí dítěte

Pozor, nízká sebeúcta!

Existuje mnoho způsobů, jak můžete zvýšit sebevědomí dítěte a zvýšit soběstačnou, sebevědomou osobu. A čím dříve začnete jednat, tím vyšší pravděpodobnost získání dobrého pozitivního výsledku. Ve starším věku (17-18 let) bez pomoci psychologa nemůžete téměř nic změnit v povaze vašeho syna nebo dcery.

Jak správně chválit děti

Bez ohledu na věk, postavení a pohlaví člověk potřebuje chválu ne méně než v peněžní povzbuzení. Když říkáte správná slova, a schválíte tento nebo tento akt, upevníte dobré zvyky svého dítěte. Pokud se přestanete líbit, například vynikající známky, čas vyčistit nebo umýt nádobí, nakonec školák ztratil zájem o něj. Pro tebe je odev do odpadu hloupost, pro dítě to je životně důležitá nutnost. Nepřijmout takové akce jako samozřejmost.

Čtyři případy, kdy nelze chválit

Ale chválení dítěte musí být správné a umírněné. V některých okamžicích je lepší držet se zpátky, protože lichocení může způsobit velkou škodu. Existují tedy čtyři situace, ve kterých je třeba mlčet:

 • Nejhorší úspěchy

Když dítě dostalo dobrou známku, odepsalo kontrolu u stolu souseda, ukázal vynalézavost. Proto vina za vynalézavost nemá smysl. Ale obdivujte způsob, jakým v této situaci udělal, nestojí za to. Snažte se mu vysvětlit, že si přivlastnil jiné práce pro sebe. Pokud k tomu dojde poprvé, můžete se zdržet vyjádření svého vlastního názoru.

 • Přirozené údaje

Výrazné oči, půvabný nos, vynikající vlasy – to vše je dobré, ale to není zásluha vašeho dítěte. Samozřejmě, musíte říci, že vaše nádherné dítě je velmi hezký muž. Ale jen příležitostně, aby dítě vědělo a uvědomilo si, že není horší než ostatní.

 • Věci, dárky

Obdivovat skutečnost, že školák má krásný batoh, je stejně špatný jako vyprávět dívce, že vypadá skvěle díky svým šatem. Do jisté míry to je dokonce urážlivé. Oblečení, hračky a další drobné věci, které jste si koupili nebo dali, dospělí jsou považováni za samozřejmost.

 • Škoda nebo touha potěšit

Mnoho lidí si myslí, že lichocení může uplácnout dítě nebo zvýšit jeho sebevědomí. A to je jedna z největších chyb dospělých. Ve skutečnosti jsou děti velmi citlivé na lži, pokrytectví a lichocení. Když říkáte zjevné lži, můžete od ní pustit dítě.

 Pro které vyjádřit chválu a vděčnost

 • Talent

Spouští dítě, tančí, kreslí nebo hraje nástroje? Povzbuzujte ho, aby se pokoušel najít sám, i když nejprve nebude dobře. Neskřejte se na fráze, že druhý Pushkin nebo Michael Jackson z něj nebude fungovat. To bude mít velmi špatný vliv na sebevědomí dítěte, okamžitě ztratit zájem o to, co se děje.

 • Čestné úspěchy

Tvému synovi to neudělal, chválí ho, pokud se bude snažit. Nechte to být maličkost: pomoc kolem domu, poučení včas, hra s mladším bratrem, kniha čtená. Dítě je potěšeno, když jsou hodnoceny užitečné akce.

 • Pro budoucí úspěchy

Naučte se motivovat studenta. Nelze vyřešit problém? Řekněte mi, že jste si jisti jeho úspěchem. Existuje nějaká kontrola? Ale ani nemáte pochybnosti o tom, že vaše dítě dokáže dokonale psát práci. Nezapomeňte chválit vaši dceru dříve, než opustíte dům, a pak večer budete jistě spokojeni s vašimi úspěchy.

Recepce pro zvýšení sebevědomí

 • Buďte informováni

Při rozhodování vždy požádejte o radu dítěte. To mu pomůže pochopit jeho význam a zvýšit jeho sebevědomí. Nicméně v tomto případě je jeden, ale! I když se váš názor liší od přání dítěte, pokuste se dodržovat jeho doporučení. Jinak bude účinek této techniky zcela oponován – vyvinete spoustu komplexů a obav. A příště budete mít strach vyjádřit své myšlenky.

 • Požádejte o pomoc

Syn dokonale zvládne zlomenou stoličku, dcera – šit a roztrhané z knoflíku blůzy. Nesnažte se dělat všechno sami, požádejte o pomoc vaše děti. Současně ošetřujte své dítě jako rovné a nevyžadujte okamžité splnění vašich rozmary. Povinnosti (čištění, mytí nádobí, čištění brambor) – je to úplně jiné, jejich mladší rodinní příslušníci musí vykonávat bez pochyb.

 • Vysvětlete slabost

Když vše položili na sebe, rodiče vychovávají skleníkové děti. V budoucnosti, když se stali dospělými, mnozí z nich nemohou ani vařit polévku. A to nemluvě o vážnějších úkolech. Jakákoli práce způsobí odradení. Koneckonců, než dělali všechno pro ně – babičky, maminky, přátelé. V dospělém životě by lidé měli být schopni odpovědět na sebe.

Můžete požádat o starší člena rodiny, jít do obchodu a koupit vše, co potřebujete. Více dospělých dětí může platit účty, posílat poštu, chodit se psem. Čím starší je dítě, tím více musí pomoci svým rodičům. Samozřejmě, že ho obviňovat za to, že veškerá péče o dům také stojí za to.

Jak správně potrestat dítě

Vaše dítě bylo vinné, a vy jste ho opět dal do rohu, a mrzí, že z něho nic dobrého nevyjde? Nenechte se překvapit, pokud bude vaše instalace fungovat. Koneckonců, podvědomě dojdete do hlavy dítěte myšlenku, že je špatný, hloupý atd. Ale to neznamená, že by matky měly odpustit vše a nechat trestné činy nepotrestané. Stačí se naučit, aby to bylo správné.

Šest trestních pravidel

 1. Neškodnost

  Nemělo by docházet k fyzickému, psychickému násilí. Morální ponížení povede k poklesu sebeúcty nebo, horšímu, k rozhořčení dítěte. Pamatujte, že za výsměch nezletilých můžete dokonce zbavit rodičovských práv. V zahraničí, například, pokud je na těle studenta nalezena modřina, mohou se sousedé stěžovat i na policii.

 2. Pochybnosti

  Pokud si nejste jisti, že to bylo vaše dítě, které sklo rozbilo ve škole, nedávejte ho za trest. Ale i když o dva až tři týdny později se přizná k přestupku, nezbavujte jej počítače jako preventivní opatření. Jinak prostě přestane s vámi sdílet, co se s ním v životě děje.

 3. Netiskněte více než jednou

  Bez ohledu na závažný přestupek se nikdy nezlobte dítětem navždy. Nepamatuj si tuto situaci a znovu ji nepresta. Dokonce i po roce, neváhejte na chyby, pokud je pro vás těžké na ně zapomenout. Jinak se dítě bude neustále cítit provinile a nebude moci pokračovat.

 4. Neberte si osobní věci

  Vaše dítě dostalo auto na dálkovém ovladači a vy jste ji vzal, dokud neopravil odhad? Mluvit a ukázat, že věci mu nepatří, vyvinete v něm strach a komplex méněcennosti. Časem si začíná myslet, že si nezaslouží to, co je k dispozici, a bude se bát ztrácet i zbytečné.

 5. Zrušte trest

  Pokud je dítě potrestáno, ale rychle opravilo jeho chyby, nebo jste ho za nic nedopatřením, nemusíte se bát změnit své rozhodnutí. Jinak, příště, nebude chtít podniknout žádné kroky k vylepšení situace. Koneckonců, jaký je důvod se snažit změnit sebe, pokud je výsledek jeden.

 6. Vyjádřete svou lásku

  Navzdory skutečnosti, že vaše dítě bylo vinné a jste jej potrestali, stále musíte projevovat pocity matky. Nemůžete dítě ignorovat, demonstrovat mlčení nebo rozzlobeně odpovídat na otázky a požadavky. Pokud dítě požádá o pomoc nebo potřebuje radu, zapomeňte na čas na nespokojenosti a hádky. Koneckonců, nejdřív jste matka.

Když nemůžeš potrestat

Zapamatujte si jednou a navždy, všechno by mělo mít své místo a čas! Není vždy nutné spěchat se závěry a rozhodovat, aniž byste poslouchali druhou stranu. A v některých případech je přísně zakázáno potrestat, i když je kluk opravdu vinen. Takže jdeme všechno sami, nebo chvíli počkejte, pokud:

 • Jste na pokraji, necítíte se dobře, jsou velmi unaveni nebo jste nestrávili situaci;
 • Dítě je nemocné, zaneprázdněno lekcemi, jíst, hrát nebo máte hosty;
 • Pokud nemůžete pochopit hlavní příčinu akce, dítě nemůže vysvětlit své činy;
 • Dítě sám utrpěl šok, trauma, nemůže se vyrovnat s jeho pocity, strachy a emocí.

jak zvýšit sebevědomí dítěte

Jak pomáhat komplexnímu dítěti přizpůsobit se

Co když je dítě plné, má vrozené vady nebo je příliš plachý? Věřte mi, přesvědčit školáka, aby se hloupí spolužáci na něm drželi, nemá smysl. To jen zhorší problém. V tomto případě existují některé docela dobré způsoby, jak si ostatní děti uvědomují.

 • Věci

Dejte dítěti něco, co pomůže vyniknout v davu. Nemusíte nutně kupovat drahý mobilní telefon nebo tablet. V primárních třídách mohou být použity hračky, u starších je dobrá taška, boty, ozdoby. Děti jsou velmi kruté, takže spolužáci, kteří vypadají mnohem horší a nosí staré věci, často nelíbí. Nezapomeňte, že je lepší koupit dva nebo tři dobré svetry na zimu z obchodu a nekupovat celou skříň v kanálech.

Ale v žádném případě nepůjdete s dítětem na toto téma a nekupujte mu všechno. Nedávejte dárky na něco (dobré studium, úspěchy ve sportu, čištění v domě), jinak v budoucnu od vás bude pro každou příležitost požadovat dárek. Ale pokud jste slíbili něco, buďte laskaví, držte se vašeho slova. Dítě by ti mělo věřit.

 • Hrnky

Napište svého syna na fotbal, dívka na tanec, snažte se dát dětem hudební škole. Vyberte si nejoblíbenější mezi sekcemi pro mládež, přirozeně s přihlédnutím k potenciálu vašeho dítěte. V interakci s týmem a děláním toho, co se jim líbí, bude dítě osvobozeno a najde se. Ten, kdo hraje na kytaru, bude vždy duší společnosti. Dívka, která může zpívat, nikdy nebude zbavena pozornosti.

 • Kurzy pro přednášející

Jakmile se vaše dítě naučí mluvit, začněte chodit na řečový terapeut. Pomůže správně řešit řeč a napraví některé vady. Děti často nedokáží vyslovovat komplikované zvuky (p, k, d atd.), Což dále ovlivňuje jejich sebevědomí. V základních a vyšších třídách byste měli jít do tříd, kde odborníci vyučují oratorium.

V extrémním případě, pokud je dítě vždy smutné, pláče o tom či ne, stěžuje si na život a špatně reaguje na kritiku, navštívte s ním specialistu. Zkušený psycholog bude schopen najít klíč k srdci vašeho dítěte a povědět vám, jak se chovat v této nebo té situaci. Hlavní věcí není počkat, dokud se vše nevyřeší samo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

56 + = 57